Denník N

Béla Bugár: Čistejších, ako sme my, nenájdete

Varíme z toho, čo máme, hovorí predseda strany Most-Híd v predvolebnom rozhovore na otázku, či má Radoslav Procházka na to, aby bol premiérom.

Pravicoví voliči označujú rozhodovanie sa v týchto voľbách za jedno z najťažších a hovoria, že všetci sú menšie zlo. Ako túto kritiku vnímate?

Ideálna strana neexistuje, a ak niekto čaká, že ju nájde a zhodne sa s ňou vo všetkom, tak nenájde. Strana sa vždy skladá z rôznych ľudí. My sa snažíme ľudí spájať a nehovorím, že každý názor je ten najlepší. Frustráciu cítim skôr z toho, že pravicová scéna je rozbitá, vznikajú nové menšie strany, ktoré si asi neuvedomili, že súper je na druhej strane. Viem, čo to znamenalo pre voličov, keď vznikli dve alebo boli aj tri maďarské strany.

Výhrady voči Mostu spočívajú v tom, že voliči stále nevedia, či v prípade, keď túto stranu podporia,  nedajú hlas aj ľuďom, ktorí hlasovali za to, aby bol generálnym prokurátorom Dobroslav Trnka. Zároveň je na strane stále tieň z kauzy Gorila naznačujúci, že aj SMK bola financovaná na základe provízií. Čo by ste takto pochybujúcim voličom povedali?

Je to obrovský omyl. Neplatí to ani o Moste, ani o mojej osobe. V spise Gorila sa spomínam v súvislosti s vecou, ktorá nenastala – spätné kúpenie akcií Transpetrolu. Udialo sa to až za vlády Roberta Fica. Most-Híd je na politickej scéne šesť rokov, a ak niekto môže povedať, že je čistý, tak sme to my. Boli sme prví, ktorí si založili transparentný účet. Všetko ide cezeň a môžete to skontrolovať.

Video: Rýchly prehľad sporov a hádok v pravici
autor: Martina Pažitková

 

Posledných šiestich rokov sa podozrenia z Gorily netýkajú.

Ale to je Most.

Vy ste v politike dlhšie, ako existuje Most. Aj Mikuláš Dzurinda, keď postupne končil, sa ospravedlňoval voličom, že nevie odpovedať na všetky otázky týkajúce sa financovania SDKÚ pri jeho vzniku. Transparentnosť sa vyvíja, ale s tou minulosťou majú voliči zrejme stále problém.

SMK bola jediná strana, ktorá už aj vtedy zverejňovala sponzorské dary. Jeden pán predal pozemky a daroval nám stotisíc korún. Zmluvu sme podpísali pred notárom. Mečiarovci vtedy dostávali peniaze v igelitke od dôchodcu.

Gorila nehovorí o stotisíc korunách, ale išlo o väčšie peniaze.

Sme jednoznačne čistí. Problém Gorily je, že sú tam informácie, ktoré sú pravdivé, ale, bohužiaľ, sú pomiešané s informáciami, ktoré sú vymyslené. Musíte byť dobrým kúzelníkom, aby ste z toho dostali pravdu. Ľudia tomu nerozumejú a, bohužiaľ, orgány činné v trestnom konaní to nevyšetrili.

Je biznis finančnej skupiny Penta pre zdravotníctvo prínosom?

Až tak hlboko ich biznis nepoznám. Viem, že ich poisťovňa sa snaží zaviesť e-Health, ktorý odhalí napríklad to, že niekto vypíše liek na pacienta, čo ani nebol u lekára. Dokonca sa snažia SMS správou upozorniť pacientov, že existuje na už vypísaný liek aj iný, ktorý je zadarmo. Toto ťahá aj Všeobecnú zdravotnú poisťovňu k tomu, aby držala krok s dobou. Ak však spomínate Pentu, my sme boli jediná strana, ktorá sa s ňou súdila.

Vaša odborníčka na zdravotníctvo Irén Sarközy je regionálna riaditeľka nákupov v Dôvere, ktorá patrí Pente. Ak by bola ministerkou zdravotníctva, nebola by v konflikte záujmov?

Takto nerozmýšľame. Voľby rozhodnú, či vôbec budeme vo vláde. V zdravotníctve budeme musieť urobiť poriadok. Z krajín OECD dávame do zdravotníctva najviac, 5 a pol miliardy eur. Kým v iných krajinách ide 80 percent na zdravotnú starostlivosť, u nás je to len 45 percent. Od roku 2006 narastá položka, ktorá sa volá nešpecifikované platby. V Nemecku je to osem percent, u nás 32. Na úkor zdravotnej starostlivosti. Ak niekto bude chcieť vytvoriť poriadok, bude musieť vytvoriť tím, kde môžu byť aj ľudia z Penty. Ale rozhodovať bude on, nie Penta.

A čo pochybnosť, ktorá je vo voličoch pre voľbu Dobroslava Trnku?

K tomu som sa už vyjadril toľkokrát! Jednoznačne sme povedali, že je to blbosť a nech to niekto dokáže. Viem, ako táto fáma vznikla, a veľakrát som to vysvetlil. Nie je to pravda.

Video: Najzaujímavejšie momenty predvolebnej debaty Denníka N
autor: Martina Pažitková

Robert Fico zverejnil päť podmienok, čo musí splniť strana, ktorú bude ochotný vziať do vlády. Akých je vašich päť podmienok, za ktorých budete ochotní vládnuť s kýmkoľvek?

Podmienky Smeru svedčia o tom, že žijú v inom štáte. Naša snaha je presadiť právny štát, protikorupčný program, kde je dvadsať konkrétnych návrhov.

Všetkých dvadsať návrhov bude vašou podmienkou?

Bude sa o tom rokovať. Pre nás je dôležité, aby sme od verejných zdrojov odsekli schránkové firmy, ale aj firmy, ktoré sú blízke niektorým stranám. Je dôležité, aby sme nielen vytvorili protikorupčný program, ale aj potrestali tých, ktorí zbohatli protizákonne a korupčne. Pre nás je dôležité aj to, ako vyriešiť dlhodobú nezamestnanosť, ako pomôcť regiónom, ktoré sú zaostalé.

Je niečo, o čom nebudete rokovať, ale budete na tom jednoducho trvať?

Určite protikorupčný program. V ňom je napríklad aj to, že policajná inšpekcia nesmie byť naviazaná na vládnu stranu. Myslíme si tiež, že by mala byť zabezpečená verejná kontrola súdnictva a prokuratúry. Podmienkou bude aj to, aby sme konečne riešili problémy ľudí v zaostalých regiónoch. Máme vytvorených veľa návrhov, ako vytvoriť v jednotlivých regiónoch nové pracovné miesta, napríklad, že to, čo niekde vytvoríte, tam aj zostane. Nikdy neprijmem rétoriku, že 7,8 percenta obyvateľov je nezamestnateľných. Budeme napríklad viac podporovať živočíšnu výrobu, a nie rastlinnú.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keby ste si museli pri rokovaniach vybrať medzi postom ministerky spravodlivosti pre Luciu Žitňanskú a postom ministra dopravy pre Árpáda Érseka, ktorý by ste uprednostnili?

Pre nás je dôležité, aby sme vytvorili pravicovú vládu. Hovoríme to rok. Za 25 rokov ste si mohli zvyknúť, že ak niečo poviem, tak to aj dodržím. Že to médiá spochybňujú, nie je môj problém. Chceme osloviť milión nerozhodnutých voličov. Snažili sme sa vytvoriť predvolebnú spoluprácu s KDH a so Sieťou, ktoré by podľa nás mohli byť základom budúcej vlády. Nepodarilo sa to, ale katastrofa sa nestala. Budeme sa každý snažiť osloviť čo najviac voličov samostatne.

Odpovedáte už na ďalšiu otázku. Táto znela, ktorý post by ste pri rokovaniach uprednostnili – spravodlivosť alebo dopravu?

Ak hovorím, že musím osloviť nerozhodnutých voličov, nie je dôležité, aby som im povedal, že chcem tento alebo tento post.

Pre voliča môže byť podstatné vedieť, či je pre vás dôležitejšie obsadiť post, s ktorým presadíte protikorupčný program, alebo rezort dopravy, v ktorom budete mať vplyv na to, ktoré cesty sa postavia.

Hádam si nemyslíte, že ak budeme vo vláde, tak budeme mať len jeden post. Určite je prioritou protikorupčný program, ale je prioritou aj pomoc regiónom.

Je protikorupčný program na prvom mieste?

Áno.

Pravicová vláda je pre vás priorita. Zároveň hovoríte, že najhoršia možná vláda je Smeru a SNS. Neznamená to, že ak budete môcť vláde Smeru s SNS zabrániť, tak to urobíte?

Jednoznačne, a viete, akým spôsobom.

Čo ak sa jej nebude dať zabrániť inak ako tým, že budete vládnuť so Smerom?

Takto nešpekulujem. Zabrániť sa tomu dá tak, že oslovím čo najviac voličov a, chvalabohu, podpora pre Most-Híd pomaly rastie napriek tomu, že nám rôzni ľudia aj médiá škodia, možno nechtiac. Ak aj ostatné strany na pravom spektre budú pomaly naberať, tak vznikne pravicová vláda.

Ale čo ak sa bude dať tejto vláde zabrániť iba tak, že so Smerom vstúpite do vlády?

Nebudem takto špekulovať desať dní pred voľbami, lebo by som pripúšťal aj inú možnosť ako vznik pravicovej vlády.

Taká je realita.

Možno vy takto rozmýšľate, ale keď vidím rast preferencií pravicových strán, tak realita môže byť iná.

Prečo je problém otvorene voličom povedať, že síce nechcem vládnuť so Smerom, ale ak to bude jediná možnosť, ako zabrániť vláde Smeru s SNS, tak to urobím? Existujú vaši voliči, ktorí si myslia, že by to bolo pre krajinu lepšie.

Viem, čo mám povedať. Ak je pre nás priorita protikorupčný program, tak myslíte, že Smer bude po voľbách iný? Že hoci už raz náš protischránkový zákon odmietol, teraz ho prijme? Takýto Smer tu nevidím a povedal som to už veľakrát.

Vidíte predsa, že keď Robert Fico chce, vie byť katolík, vie byť nacionalista, vie byť aj ľavičiar a ktovie, možno vie byť aj politik, ktorý v záujme svojho úspechu prijme protikorupčný balíček Mosta-Híd.

Poviem vám rozdiel medzi mnou a Ficom. Ja nie som herec, ktorý v politike hrá podľa toho, čo chcú ľudia počuť. My robíme správne veci, nielen populárne, a niekedy sa nám to aj vypomstilo, či už pri migračnej kríze, alebo pri iných hlasovaniach. Ak je niečo správne, neriešim, kto taký návrh predložil do parlamentu. Ak ide to presvedčenie zvnútra, tak aj v noci, keď ma zobudíte, budem hovoriť to isté a nemusím sa báť toho, že ma na niečom chytíte. Ani v roku 2010 to nevyzeralo na to, že vznikne vláda bez Smeru, a vznikla.

Minulý týždeň ste sa nahnevali na to, ako Denník N prezentoval vaše vyjadrenia na mítingu v Galante, že bude vašou povinnosťou zabrániť vláde s SNS a ísť so Smerom, ak to bude jediná možnosť. Sťažovali ste sa, že to bolo vytrhnuté z kontextu, a tvrdíte, že ste hovorili o pravicovej vláde, nie o tej so Smerom. Ak je pre vás taký dôležitý imidž strany, ktorá nebude vládnuť so Smerom, prečo ste s nimi hlasovali nedávno pri zmene ústavy? Voliči, ktorým spojenie so Smerom prekáža, si to zapamätali. Takisto odovzdávate s Kaliňákom hasičské autá.

Vždy hľadáte senzáciu a nepozeráte sa na obsah a podstatu. Nehlasujeme podľa toho, kto aký návrh predloží, ale podľa toho, či je to správne. Odsúhlasili sme iba jednu zmenu, že namiesto dvoch dní bude mať polícia štyri dni na zadržanie človeka podozrivého z prípravy teroristického činu.

Z odovzdávania hasičksej techniky spoločne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. foto – Parameter
Z odovzdávania hasičskej techniky spoločne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. foto – Parameter

Prijatie tohto opatrenia pred voľbami nijako nehorelo.

Podľa vás. My vidíme do budúcna. Vedeli ste pred polrokom, že bude v Paríži atentát? Asi nie. Sme presvedčení, že na Slovensku sa nemôže stať niečo podobné? Čo ak polícia zaistí podozrivého a do dvoch dní nezistí potrebné dôkazy, prepustí ho a on potom iniciuje nejaký výbuch? Čia to bude zodpovednosť, ak nie politikov? Nervózne reakcie voličov vznikli preto, že niektorí začali ústavu spájať s protiteroristickým balíčkom, ktorý sme však odmietli. To isté sa týka hasičských áut. Ak môžem niekde pomôcť a zavolá ma miestny hasičský zbor alebo sa viem za niekoho prihovoriť, čo minimálne v dvoch prípadoch pomohlo, tak budem hasičské autá odovzdávať aj s čertom. Hasiči zachraňujú životy a majetky občanov a určite im budem pomáhať.

Čo ak s tým čertom budete môcť zabrániť vláde SNS? Neurobíte to, ak ten čert pristúpi na vaše podmienky?

Pristúpi alebo nepristúpi. Ale chcem sa vyjadriť aj k záznamu z mítingu z Galanty. Je zaujímavé, že keď ste to vyjadrenie opravili a zverejnili ste celý záznam, tak aj ľudia pochopili, že prvý článok bol zavádzanie a klamstvo.

Nebol, ten záznam je jasný.

Už skoro na osemdesiatich mítingoch hovorím stále to isté, že aby sme mohli zrealizovať náš program, tak sa potrebujeme dostať do vlády. Potom dostanem otázku, či aj so Smerom. Na to odpovedám, že naším cieľom je vytvorenie pravicovej vlády. To som povedal aj v Galante. Keďže klesajú preferencie Smeru a pomaly rastú preferencie niektorých pravicových strán, vidím to stále ako reálnejšie. Potom som pridal tú vetu. Že bude pre nás dôležité presadiť čo najviac z programu, aby sme pomohli jednotlivých regiónom, aj južnému Slovensku, že to bude naša psia povinnosť. Ale hovoril som o pravicovej vláde, že ak to tam nebude, radšej ostaneme v opozícii.

Ale tá otázka znela, či aj so Smerom.

Ale ja som odpovedal, že naším cieľom je ísť do pravicovej vlády, čo ste vynechali.

Bolo to tam od začiatku.

Nebolo, viem, čo tam bolo od začiatku, ale nehádajme sa, nemá to už význam. Poškodilo nám to, dostali sme veľa e-mailov, ale v momente, keď sa zverejnil celý záznam, ľudia začali písať, že už to pochopili.

Ako by ste charakterizovali svoj vzťah s Robertom Ficom?

Je premiérom, je na druhej strane, je súper.

Kedy ste sa naposledy stretli medzi štyrmi očami?

Ak sa dá považovať za stretnutie medzi štyrmi očami to, že si po skončení relácie v RTVS podáme ruky a povie, že ide na rokovanie do Bruselu, tak potom v nedeľu. Inak sa nestretávame.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ako ste prijali vyjadrenie predsedu KDH Jána Figeľa, že by bol ochotný vládnuť s SNS?

Je to jeho názor, nechcem hodnotiť názory iných strán. Predseda SNS je iný, ale keď sa pozriete na suitu SNS, ľudí, ktorí boli aj v prvej Ficovej vláde a sú okolo alebo priamo v SNS, tak SNS sa nezmenila. Neviem si takú spoluprácu predstaviť.

Figeľ je váš najbližší politický partner. Povedal, že vláda s SNS by bola prekonaním delenia slovensko-maďarskej vnútroštátnej politiky.

(smiech)

Že prichádza čas, aby sme prekonali dedičstvo Slotu a Mečiara.

A čo krásne ešte povedal?

Že cieľom je spoločné dobro.

Ak chce niekto prekonať slovensko-maďarské delenie, tak by sa nemal nechať odfotografovať do volebných novín pri voľbách do VÚC v Nitre s nápisom „pravá slovenská koalícia“ ako KDH. A to som aj Figeľovi povedal, že najskôr si to musí vyčistiť vo vnútri. Neberiem mu jeho názor, možno má nejaké kontakty s pánom Dankom, môj názor je trochu iný.

Vstúpili by ste do vlády, kde by bola SNS?

Nerozmýšľam o tom, do akej vlády vstúpiť, okrem pravicovej. SNS nepovažujem za partnera, ktorý by pomohol Slovensku.

SMK mala kedysi na základe volebného výsledku nárok na to, aby ste sa stali predsedom parlamentu, ale prepustili ste post KDH, lebo Slovensko vtedy nebolo pripravené na to, aby sa Maďar stal predsedom parlamentu. Myslíte si, že sa atmosféra v spoločnosti zmenila?

Neriešim, kto bude mať aký post, ale myslím si, že atmosféra sa zmenila k lepšiemu. Sme občianska strana.

Je Radoslav Procházka pripravený byť premiérom?

On to hovorí, ja hovorím, že varíme z toho, čo máme. Každý, kto chce byť premiérom, musí sa naučiť spolupracovať. Vládnutie je umenie robiť kompromisy. Boli sme v rôznych vládach a nikdy sme žiadnu nepoložili.

Akú máte s Procházkom skúsenosť?

Stretli sme sa, keď sme sa snažili o predvolebnú spoluprácu, nevyšlo to. Povedal, že by pre nich pred voľbami nebolo dobré, keby užšie spolupracovali so starými stranami. Je to jeho názor, mne sa to nepáči, ale on vie, ako chce osloviť voličov.

V septembri ste povedali, že voličom jasne hovoríte, že ak bude Igor Matovič v parlamente, znemožnia vytvorenie pravicovej vlády. Toto stále platí?

Hovorím to štyri roky. Po páde vlády Ivety Radičovej, po problémoch pri prijatí rozpočtu na volebný rok, po tom, akým spôsobom to chcel zablokovať, nemením názor. Desať dní pred voľbami už však neriešme konkrétnych politikov.

Ako vnímate, ako ho teraz pred voľbami naháňa polícia?

Neriešim to. Nie je môj štýl vyťahovať pred voľbami rôzne kauzy, z ktorých po voľbách nikdy nič nie je.

Dokázali by ste si predstaviť spoluprácu s Borisom Kollárom?

Neriešim to. Pýtate sa na to, čo nikto nevie. Dostane sa do parlamentu? Je to taký slovenský šport, kto s kým. Mňa to nezaujíma.

Ako si vysvetľujete, že má takú podporu človek, ktorý bol v jednej firme s mafiánom Steinhübelom? Vy ste o ňom dokonca povedali, že si majú novinári zistiť, kto bol Steinhübelovým štartérom.

Dovoľte, aby som radšej neodpovedal, chcem ľudí pritiahnuť programom, nie hodnotením politických súperov. Ak novinári zisťujú už pomaly aj to, kto aké trenky nosí, tak by mohli zistiť aj toto.

Máte informácie, že Kollár bol štartérom Steinhübela? On to popiera.

Mám rôzne informácie, aj skúsenosti z toho obdobia, keď mi napríklad chceli hodiť granát a našťastie ma netrafil a vybuchol vedľa.

Je šanca, že by ste sa znovu spojili s SMK?

Bola taká šanca, no politika sa nedá robiť na základe nenávisti. My spoluprácu v DNA máme, ale keď niekto druhý len útočí, tak je to jeho rozhodnutie.

Prečo by si mali maďarskí voliči vybrať vás, a nie SMK?

Sme stabilnou stranou a hlasy odovzdané pre nás sa nestratia. Máme program, ktorý je odborníkmi hodnotený ako jeden z najlepších, sme pripravení riešiť problémy Slovenska aj Maďarov na Slovensku. Ak dostaneme možnosť byť vo vláde, väčšinu vecí vieme splniť.

Ako vnímate to, ako Fico veľmi dobre vychádza s Orbánom?

Samozrejme, že veľmi dobre vychádzajú, lebo si povedali, že všetky citlivé témy, ktoré vyvolávajú emócie, dajú nabok. Napríklad dvojaké občianstvo. Riešia len to, čo až také rozdielne názory nevyvoláva ani v Maďarsku, ani na Slovensku. Napríklad migračnú krízu.

Považujete Orbána za štandardného politika?

Nie je dobré, ak politik robí kroky, ktoré odbúravajú demokratické princípy.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Most sa v kampani ako takmer jediná strana zastávala utečencov. Ako presadíte solidaritu k nim, keď ostatné strany tomu nie sú naklonené?

Hlasovali sme proti povinným kvótam a to bude platiť aj po voľbách. Ekonomickí migranti tu ani nechcú zostať, ani ich Slovensko nebude prijímať. Ale potom sú tu ľudia, ktorí utekajú pred vojnou, sú tu ľudia, ktorí utekajú pred zabitím, napríklad kresťania, alebo keď majú iný názor, aj politický. Tým musíme pomôcť, ale aj oni patria pod náš prísny azylový systém. Minulý rok požiadalo o azyl 303 ľudí a dostali ho len pätnásti. Nemusíme sa toho báť, ale rétorika niektorých strán, nielen Smeru, je veľmi negatívna a to treba okamžite zmeniť.

Ako kompatibilná je slovenská zostava vašej kandidátky s tou maďarskou? Lukáš Fila v komentári napísal, že bývalý poradca Ivana Mikloša Tomáš Meravý hovorí o bratislavskom obchvate, že je pekelne predražený a je zlatou baňou pre investora, Árpád Érsek hovorí, že stavať treba, a to okamžite. Edita Pfundtner mala bilbord „Za život v bezpečí“ a František Šebej na to reagoval: „Viem, že sa nemám čo ospravedlňovať za túto dámu, je na našej kandidátke, tak čo už.“

Je kompatibilná. Je to kombinácia skúsených politikov s ľuďmi s novými nápadmi. Edita Pfundtner vysvetlila, čo myslí pod životom v bezpečí, a nie je to problém. Pri obchvate to Lukáš Fila vytrhol z kontextu. Povie vám to aj Meravý. Hovoríme o R7 a obchvate, to sú rozdielne veci, aj keď sú napojené. Obchvat nepomôže, ale R7 pomôže ľuďom, ktorí každý deň cestujú za prácou. Vždy budeme bojovať, aby rýchlostné komunikácie boli postavené čo najrýchlejšie. To je aj R2 a R4. Árpád Ersék na tom robil aj ako štátny tajomník na ministerstve dopravy.

Martin Dubéci, obľúbenec bratislavskej kaviarne a číslo 33 na kandidátke, napísal odporúčanie, koho krúžkovať. Je tam osem mien, vy tam nie ste. Nemrzí vás to?

Prvého nemusia krúžkovať. Je to absolútne v poriadku.

Ale dvojku Luciu Žitňanskú tam napísal.

Na to sú krúžky. Máme mládežnícku organizáciu IUVEN. Sú desiati na našej kandidátke a tiež preferujú vlastných. Pozbierajú také hlasy, ktoré ja možno neoslovím.

Číslo 50 na vašej kandidátke je Rudolf Héger.

Toto som čakal.

Hovorí o sebe, že je odborník na kultúru, no manažuje aj súbor Alexandrovci, ktorého hlavným cieľom je propaganda Vladimíra Putina. Je v poriadku podieľať sa na tom?

Rudolf Héger manažuje aj stočlennú cigánsku kapelu a rôznych iných interpretov. Je to kultúra. Naše postoje k Rusku sú jednoznačné. Aj v poslednej televíznej diskusii som Robertovi Ficovi povedal, že by sme mali hovoriť aj to, že výsledkom ďalšej migračnej vlny je bombardovanie nemocníc a Sýrie Ruskom.

Má aj pán Héger také jednoznačné postoje k Rusku?

Myslím si, že áno. On to vníma len ako kultúru a z toho aj žije.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Rozhovory

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie