Denník N

Ak sa niekto stále vyhýba stretnutiu, je to červená vlajka. Terapeutka radí, ako sa zoznamovať naživo aj online

Ilustrácia - M. O. s Midjourney
Ilustrácia – M. O. s Midjourney

Zoznámiť sa je dnes ťažšie ako v minulosti. Hlavne sledujte, ako na vás reaguje druhá strana, odporúča sociologička a psychoterapeutka.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„V minulosti zoznámenie prebiehalo hlavne v určitom prostredí – zoznámili sme sa cez známych, v práci alebo v škole. Rolu zohrávala komunita, zatiaľ čo dnešné zoznamovanie online je individualizované a musíme sa spoľahnúť sami na seba. Je to úplne iná skúsenosť,” vraví sociologička a psychoterapeutka Markéta Šetinová, ktorá sa zaoberá aj témou zoznamovania.

Podľa výskumov sa dnes čoraz viac ľudí zoznamuje online, no zároveň stále platí, že najviac párov sa spozná v offline priestore – cez spoločných známych a príbuzných.

Markéta Šetinová v texte radí:

  • či je dobrý nápad oslovovať ľudí na ulici alebo v bare,
  • ako si s rešpektom vypýtať kontakt,
  • ako napísať prvú správu cez online zoznamku,
  • kedy a ako nadviazať kontakt cez Instagram,
  • ako citlivo niekoho odmietnuť a ako prijať odmietnutie.

1. Ako a kde je najlepšie sa zoznámiť naživo?

Najjednoduchšie je spoznať sa v prostredí, kde máme niečo spoločné a ľudia tam možno aj očakávajú, že sa budú zoznamovať. Sú preto otvorenejší a je jednoduchšie s nimi začať konverzáciu. Môže to byť párty u priateľov, jazykový kurz či prednáška.

Najlepšie sa zoznámime prostredníctvom priateľov a opakovaným kontaktom. Môžu to byť aj kamaráti a kamarátky našich vzdialenejších priateľov, staré partie ako napríklad bývalí spolužiaci, bývalí kolegovia, alebo kamaráti z táborov a krúžkov. Nebojte sa priateľov aj priamo požiadať o pomoc pri zoznámení.

Zoznámiť sa dá aj vďaka aktivitám, ktoré vyhľadávajú skôr nezadaní ľudia. Môžu to byť napríklad dobrovoľnícke aktivity, tanečný kurz, ktorý navštevujú ľudia bez partnera, hranie spoločenských hier, zbor, alebo ak ste veriaci, tak cirkevné spoločenstvo. A pokiaľ cestujete, zoznamovanie iniciujú aj niektoré hostelové aplikácie. Záujmové skupiny si môžete vyhľadať aj cez Facebook alebo Instagram.

Foto – Pexels

2. Čo ak sa už poznáme z videnia? Ako spravím prvý krok? 

Najlepšie je, ak druhú osobu stretávame opakovane v určitom priestore, napríklad vo fitnescentre, kine, škole alebo coworkingovom centre. Vo fitku sa môžeme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie