Denník N

Fotoreportáž: Ako sme po prístave v Hamburgu presúvali obrovskú kontajnerovú loď

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Foto N – Tomáš Hrivňák

Z výšky pripomína nedokončenú stavebnicu Lega, zo zeme zase svet, ktorý ovládli roboty, ako z Hviezdnych vojen. Obrovské žeriavy, ktoré sa týčia nad vodou v treťom najdôležitejšom prístave Európy, Hamburgu, ročne prepravia viac ako osem miliónov kontajnerov.

Vozia ich sem lode z celého sveta. Prístav sa počíta medzi morské prístavy, aj keď ho postavili na rieke Labe, 80 kilometrov od jej ústia v Severnom mori. Koryto rieky je tu však vyhĺbené tak, že sa sem dostanú aj oceánske flotily.

Nadmerné kontajnerové lode, ktoré prístav navštívia, však v rámci neho nedokážu samy manévrovať a potrebujú na to pomoc od menších vlečných remorkérov. Tie vyzerajú ako nafukovacie člny na steroidoch, pretože majú po celom obvode silné gumené nárazníky.

Keď do prístavu vpláva loď, tieto plavidlá vyštartujú a môžu ju dotlačiť na správne miesto. Keď potrebuje vyplávať alebo sa presunúť, potiahnu ju lanom. Vlečné flotily niekedy presúvajú dokonca aj ropné plošiny.

Foto N – Tomáš Hrivňák

Na jeden z remorkérov sa nám pri raritnej príležitosti podarilo dostať a mali sme možnosť pozorovať ho v akcii

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Doprava

Nemecká ekonomika

Svet

Teraz najčítanejšie