Denník N

Byť blízko Gazy…

Izraelčania kontrolujú poškodenú obytnú budovu po zásahu raketou vypálenou z pásma Gazy v izraelskom meste Aškelon 9. októbra 2023. Foto: TASR/AP
Izraelčania kontrolujú poškodenú obytnú budovu po zásahu raketou vypálenou z pásma Gazy v izraelskom meste Aškelon 9. októbra 2023. Foto: TASR/AP

Zásadný rozdiel medzi obeťami útoku Hamasu v Izraeli a následnými civilnými obeťami v Gaze je v tom, že bez tých prvých zo 7. októbra by neboli v Gaze žiadne obete.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý štátny tajomník MH SR, predseda slovenskej pobočky o.z. ICEJ Slovensko

Útok zo 7. októbra priepastne rozdelený Izrael nebývalo zomkol. Tisíce špičkových odborníkov zanechali dobre platené džoby v USA, v Európe… Lety do Izraela sú aj teraz nadpriemerne obsadené. Efektivita povolávania do armády je vysoko nad sto percent. Hlásia sa do nej muži i ženy aj bez povolávacích rozkazov. Dnes asi najznámejšia pieseň Am Israel Chai (Izrael žije) je nositeľom silnej emócie, spieva sa v nej: „My nemáme inú zem!“

Žiaľ, Slovensko je jedným z mála – ak nie jediným – zo štátov EÚ, ktorý zatiaľ do Izraela neposlal svojho oficiálneho zástupcu, aby si na vlastné oči pozrel miesta teroru zo 7. októbra 2023. Vzhľadom na našu minulosť by to však malo byť našou zahraničnopolitickou prioritou.

Izrael považuje Slovensko za spojenca a gesto solidarity v čase, keď je napadnutý, je veľmi očakávané. Jeruzalem na jednej strane oceňuje telefonát prezidentky Zuzana Čaputovej z 24. októbra 2023 s jej náprotivkom Issacom Herzogom, v ktorom vyjadrila jasnú solidaritu Slovenska s Izraelom, no chýba prítomnosť oficiálneho zástupcu vlády na miestach zasiahnutých terorom, čo by bola príležitosť vytvoriť si autentický názor a pozíciu našej krajiny v EÚ či na pôde OSN.

Návštevu Izraela po útoku Hamasu absolvovali už aj predstavitelia niektorých štátov mimo EÚ. Podpora Izraela zo strany ČR je výnimočná aj z celosvetového pohľadu. Lenže Slovensko je úplne inde!

Vidieť na vlastné oči

Moja osobná „solidarity tour“ mala dva ciele: neformálne sa stretnúť s tými zástupcami administratívy, s ktorými som nadviazal kontakty ako štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, a vyjadriť solidaritu s Izraelom. Stalo sa to pri prijatí u riaditeľa prezidentskej kancelárie Amita Zarouka, ale aj na ministerstve zahraničných vecí či počas krátkeho stretnutia v knesete s ministerkou pre tajné služby Gilou Gamli’elovou.

Keď sa dnes ubytujete v niektorom z hotelov s centrálnejšou polohou v Izraeli, môže sa stať, že bude obsadený evakuovanými z oblasti od Gazy či z pohraničia Libanonu. Mimo domova je takto už štyri mesiace vyše 200-tisíc Izraelčanov. Na prelome januára a februára som strávil pár dní v jednom z takých hotelov v Jeruzaleme. Spoločnosť nám, dnes v Izraeli zriedkavo prítomným cudzincom, robili obyvatelia Sderotu.

Asi niet známejšieho symbolu raketami z Gazy sužovanej mestskej aglomerácie na juhu Izraela, blízko hraníc s Gazou, ako je mesto Sderot. Už od roku 2003 bolo vďačným terčom rakiet odpaľovaných prevažne Hamasom. Z ich zvyškov začali kováčski umelci vyrábať dekoračné predmety. Známe sú tzv. ruže zo Sderotu, prívesky s pôdorysom Izraela, kovové menory…

Hlavným cieľom mojej cesty bolo vidieť terorom zasiahnuté oblasti tzv. „Gaza envelope”. Jedným z hmatateľných pozostatkov besného barbarského nájazdu odhadom viac ako štyritisíc teroristov Hamasu, ktorým sa 7. októbra 2023 podarilo preniknúť na územie Izraela, sú tri obrie vrakoviská, naplnené asi tritisícpäťsto zhorenými alebo inak zničenými autami civilistov.

Predposledný januárový deň som sa na jednom z takýchto pohrebísk áut blízko mošavu Tkuma ocitol aj ja ako slovenský zástupca na medzinárodnej misii solidarity organizovanej ústredím neziskovej organizácie Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem (ICEJ) pre pestrú skupinu 70 zástupcov rôznych kresťanských denominácií z mnohých končín sveta.

Stovky metrov dlhý stoh obhorených a už hrdzavejúcich vrakov áut, ktoré sú predmetom vyšetrovania, siaha do výšky asi 10 metrov. Rafi Babian, šéf bezpečnosti Sdot Negev, prirovnáva miesto k expozícii bezpočtu párov topánok, ktoré ostali po vyvraždených židoch v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime. „Aj v týchto autách skončilo 7. októbra veľa ľudských príbehov,” hovorí.

Za pár hodín toho jediného dňa prišlo o život 1200 obyvateľov Izraela, ale aj viacero cudzincov, pričom len v areáli hudobného festivalu Nova bolo bez milosti popravených okolo 350 prevažne mladých.

Ľudia z bezpečnostných zložiek, ktorí nás na ceste sprevádzali, pripúšťajú, že práve masa viac ako 3500 účastníkov tohto na mier orientovanom podujatia, ktoré sa konalo asi len dva kilometre od hraníc s Gazou, „zamestnala” teroristov natoľko, že vo svojej vražednej misii už nestihli pokračovať a spôsobiť ešte väčšiu tragédiu v hustejšie obývaných mestách ďalej od hraníc.

Hra s číslami obetí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Komentáre

Teraz najčítanejšie