Denník N

Pôrodnú traumu nespôsobuje len ohrozenie života. Vyvolať ju môže aj ignorácia či zosmiešňovanie rodičky

Ilustračné foto – AP
Ilustračné foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Každá tretia rodička na Slovensku zažila počas pôrodu alebo po ňom zdravotné komplikácie. Výskyt a okolnosti fyziologických ťažkostí počas pôrodov každoročne zaznamenávajú pôrodnice a čísla spracúva Národné centrum zdravotníckych informácií. Štatistika počtu žien, ktoré v dôsledku pôrodu prežili vážne alebo mierne psychické problémy, však u nás neexistuje.

„Ženy, ktoré prežili pôrodnú traumu, majú rovnaké prejavy ako ľudia, ktorí zažili napadnutie alebo znásilnenie,“ hovorí psychiatrička Štefánia Vaľovská z Psychiatrickej nemocnice v Michalovciach. Traumu u rodičiek pritom podľa nej nespôsobuje len bezprostredný strach o vlastný život alebo o život dieťaťa. „Môže to byť aj strach z toho, že nevedia, čo sa s ich telom v určitej chvíli počas pôrodu deje, ak im situáciu nik nevysvetlil. Je to strach z nevedomosti, ako žena z celej situácie vyjde a či jej nebude ublížené,“ hovorí odborníčka, ktorá popri psychiatrickej praxi pomáha ženám vyrovnať sa s popôrodnou traumou v projekte Vysmiata duša mamky.

Ako traumatický alebo negatívny zážitok vníma svoj pôrod približne tretina rodičiek z USA a Austrálie. V Českej republike zažije pôrodnú traumu približne 30 percent rodičiek, teda rovnaké percento ako v USA. Vyplýva to z údajov z projektu Trauma a porod v ČR. Autori projektu sa rozhodli spracovať dáta o traume z pôrodu, ktoré v Českej republike, podobne ako u nás, doteraz nik nezbieral ani neanalyzoval.

Pôrodník a primár trenčianskej pôrodnice Peter Kaščák vysvetľuje, že lekár a rodička majú dnes oproti minulosti v komunikácii rovnocenné postavenie. „Pôrodník by mal žene odkomunikovať každé vyšetrenie, každý zásah a každú zmenu postupu. Rodička má na to plné právo a v 99,9 percenta prípadoch máme na to aj dostatok času. Neviem odpovedať na to, prečo sa to niekedy nedeje,“ hovorí Kaščák.

Okrem strachu o život a neistoty môže traumu u rodiacej ženy vyvolať aj nevhodná alebo hrubá komunikácia zo strany zdravotníckeho personálu. K zhadzovaniu rodičiek či kriku dochádza na našich pôrodných sálach ešte aj dnes. „Študentky, ktoré absolvujú letnú prax v pôrodniciach po celom Slovensku, taktiež často opisujú zraňujúcu komunikáciu a zosmiešňovanie rodičiek zdravotníckym personálom,“ hovorí Lucia Mazúchová, pedagogička z Ústavu pôrodnej asistencie Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

V texte ďalej si prečítate:

  • skúsenosti dvoch žien zo slovenských pôrodníc,
  • čo podľa psychiatričky vedie k traume z pôrodu a ako rôzne sa môže prejavovať,
  • ako sa môže z traumy vyvinúť posttraumatická stresová porucha,
  • prečo podľa pôrodníka občas zlyháva komunikácia na pôrodnej sále a čo by sa malo v tomto smere zmeniť,
  • že rodiaca žena má právo na vyšetrenie, tlmenie bolesti a na sprevádzajúcu osobu,
  • kde sa dá sťažovať na nerešpektujúci prístup zdravotníkov.

Viktória: Sestričky znechutilo, že museli kvôli mne zapínať počítač

Viktória, ktorej meno v redakcii poznáme, no želala si zostať v anonymite, opisuje, že do nemocnice nastúpila týždeň po stanovenom termíne pôrodu. „Prenášala som. Gynekológ mi povedal, že ak sa pôrod do týždňa nerozbehne, mám nastúpiť do nemocnice,“ spomína. Lekár jej odporučil, aby prišla do pôrodnice v popoludňajších hodinách a nie ráno, keď zdravotníci robia vizity. „Už na nemocničnom príjme som schytala slovnú paľbu. Mala som vraj prísť ráno a nie poobede a oni teraz musia kvôli mne zapínať počítať v čase, keď už mali mať pokoj,“ hovorí o prvých zážitkoch z pôrodnice.

Viktóriu uložili na izbu s matkami po pôrode a ich bábätkami. Večer začala pociťovať bolesti. „Išla som za sestričkou s otázkou, či mi urobia nejaké vyšetrenie. Povedala mi, aby som si išla ľahnúť, že to ešte nie je pôrod,“ hovorí. Asi o dve hodiny  

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Pôrody

Rodičovstvo

Vzťahy

Zdravotníctvo

Životy žien

Rodina a vzťahy, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie