Denník N

Moderátorka Ježová: Na traumu zo znásilnenia neexistujú premlčacie lehoty (+ video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Roky som o svojom znásilnení nevedela rozprávať, považovala som to za svoje zlyhanie, za svoju hanbu, opisuje znásilnenie v partnerskom vzťahu moderátorka a redaktorka televízie Joj 24 Lenka Ježová.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • prečo ju „zdvihli zo stoličky“ slová koaličných politikov o znásilnených ženách;
  • aké náročné je pre obete sexuálneho násilie pochopiť, čo sa im stalo;
  • ako sa jej po uverejnení jej príbehu ozýva množstvo ľudí s podobnou skúsenosťou;
  • ako verejné priznanie ovplyvní jej novinársku prácu.

V rozhovore si tykáme, ako novinárky sa už dlhšie stretávame pri práci. 

Vo štvrtok večer, po tom, ako v parlamente prešla novela Trestného zákona, si na Instagrame zverejnila, že ťa v minulosti znásilnil tvoj vtedajší partner. Ako teraz zvládaš aktuálnu situáciu v parlamente?

Nikdy som sa nevyjadrovala ani k politikom, ani k zákonom, ktoré sa momentálne riešia, len som informovala o tom, čo kto povedal. Alebo som riešila, čo zmeny môžu spôsobiť v praxi. Ale teraz ma výrok jedného politika postavil zo stoličky – ten spôsob, akým to povedal, ako to prezentoval bez štipky empatie, to ženám, ktoré niečo také zažili, mohlo naozaj padnúť veľmi zle.

Nespochybňujem, že demokraticky zvolení poslanci majú právo schváliť si čokoľvek, keď majú dostatok hlasov, ale, prosím, neargumentujme práve v prípade znásilnenia, že znižujeme premlčacie lehoty práve pre to, aby sme pomohli ženám. Že takýmto tlakom, ktorý na ženy vyvíjame, im pomôžeme, aby si skôr uvedomili svoju traumu a skôr o tom rozprávali. Pripadalo mi to dosť necitlivé. Ja som ešte dajme tomu obišla dobre s tým, čo som zažila, ale sú ženy, ktoré majú omnoho väčšiu traumu. Keď im niekto povie, že pod tým tlakom, ktorý teraz už cítia, majú ešte aj časový stres, tak som naozaj považovala za nutné ozvať sa.

Vo svojom príspevku píšeš aj to, že znásilnenia v partnerskom vzťahu sa dejú častejšie, ako si ľudia vedia predstaviť. Aj z vyjadrení odborníkov a skúseností obetí je zrejmé, že obetiam sexuálneho násilia trvá nejaký čas, kým si uvedomia a pochopia, čo sa im stalo. Môžeš povedať, ako to bolo v tvojom prípade?

Naozaj môžem hovoriť iba za seba, lebo každý má iný čas, keď si dokáže uvedomiť, čo sa deje. Mne bolo jasné, že to, čo sa deje, nie je v poriadku, nemalo by sa to diať, nie je to správne. Na druhej strane, bol to môj partner. Nevieš si predstaviť, koľko vnútorných protichodných pocitov vtedy máš. Spochybňuješ, či vôbec máš právo cítiť to, čo cítiš, či vôbec máš právo povedať vo vzťahu nie. Žijeme v spoločnosti, kde ti deväť z desiatich ľudí vysvetlí, že nič také ako znásilnenie vo vzťahu neexistuje. Asi si to osvojil aj ten môj partner, lebo ja som celkom rýchlo dokázala pomenovať to, čo sa udialo. Aj som ho s tým konfrontovala – povedala som mu, že to, čo sa stalo, bolo čisté znásilnenie. On mi na to povedal – však si sa nakoniec

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie