Denník N

Putinovi telefón dvíhať nebude. Fíni si za prezidenta zvolili expremiéra Stubba (profil týždňa)

Alexander Stubb zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb. Foto - TASR/AP
Alexander Stubb zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

O prezidentských voľbách vo Fínsku sa v čase vypätých vzťahov so susedným Ruskom hovorilo ako o najdôležitejších za posledné desaťročia. Zvíťazil v nich expremiér Alexander Stubb, ktorý v druhom kole porazil exministra zahraničných vecí Pekku Haavista.

„Dostalo sa mi najväčšej cti v mojom živote,“ povedal 55-ročný Stubb, keď už bolo zrejmé, že zvíťazil vo voľbách v severskej krajine s 5,6 milióna obyvateľov. „V zahraničnej politike čelíme novej ére, ktorá spochybňuje pravidlá, a v susedstve prebieha vojna.“

Stubb úrad prevezme po populárnom prezidentovi Saulim Niinistöovi, ktorý ho viedol 12 rokov a ktorý dovtedy neutrálnu krajinu priviedol v rekordnom čase do NATO. V druhom kole získal 52,7 percenta hlasov.

„Budúci prezident bude mať vplyv na to, akou krajinou NATO bude Fínsko v budúcnosti,“ povedala pre New York Times Jenni Karimaki, politologička z Helsinskej univerzity.

Stubb sa ujíma prezidentského úradu v čase, keď Rusko vyostruje svoju rétoriku voči Fínom.

V reakcii na ich vlaňajšie pristúpenie do NATO Moskva vyhlásila, že prijíma „protiopatrenia“ a zhromaždí svoje sily pozdĺž 1300 kilometrov dlhých hraníc.

Zlom nastal po ruskom útoku

Stubb má so zahraničnou politikou dlhoročné skúseností. Pôsobil ako šéf rezortu diplomacie a riadil aj ministerstvo financií a obchodu. Viedol fínsku vládu a bol poslancom Európskeho parlamentu.

Britský denník Financial Times ho označil za odborníka na EÚ a zahraničnú politiku. V rozhovore pre The Guardian uviedol, že ku kandidatúre na prezidenta ho motivovala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Profil týždňa

Svet

Teraz najčítanejšie