Denník N

Trump a Fico prinášajú novú spoločenskú zmluvu páchateľov a spolupáchateľov

Zažívame triumf nízkych osobných pohnútok nad nadosobnými ušľachtilými cieľmi a rozvrat sveta je tak na dosah.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezident a zakladateľ spoločnosti Eurasia Group, politológ Ian Bremmer, sa venuje politickým rizikám. V rozhovore načrtol pochmúrnu, bezmála apokalyptickú víziu sveta v roku 2024.

Je príznačné, že Bremmer ako prvú vec v rebríčku rizík nespomenul vojnu na Ukrajine či konflikt na Blízkom východe, ale hroziace znovuzvolenie Donalda Trumpa. Hovorí tomu Spojené štáty proti sebe. Jediná vojenská supermocnosť, doteraz posledná záruka toho, že sa svet nevymkne z kĺbov, je životne ohrozená nie okolím, ale rozhodnutím svojich občanov vo voľbách.

Bremmer má silné argumenty, hovorí o G-nula ako globálnom mocenskom vákuu v prípade, že sa Spojené štáty „stiahnu do seba“. Trump sa už teraz otvorene vyhráža, že v rozpore so svojimi záväzkami by ako prezident neprišiel v prípade napadnutia spojencom v Európe na pomoc, dokonca by vraj Putina povzbudil. Aj keby nehovoril nič iné, je to desivé. Čo je ešte horšie, riziká pre svet v spojení s touto osobou na čele superveľmoci sú kumulatívne.

Trump ešte nie je kandidátom republikánov, no jeho výroky a zámery už teraz slobodný svet rozkladajú. Z obáv a zo strachu, z nevyhnutnosti s ním ako potenciálnym prezidentom vychádzať mu už teraz republikáni a mnohé médiá sľubujú vernosť. A nielen oni.

Bremmer na základe svojich rozhovorov so svetovými lídrami hovorí o ich obavách z Trumpa, ktoré však nechcú vysloviť nahlas. Tým sa špirála rizík točí ďalej. Nikto nechce o tomto probléme hovoriť, ale pretože o ňom nikto nehovorí, je pravdepodobnejšie, že nastane. Inými slovami, znovuzvoleniu Trumpa globálny strach z neho napomáha, a to tým, že ostatní dávajú najavo slabosť.

Moc ako cesta k presadeniu beztrestnosti

To najhoršie, čo Trump prináša do svetovej politiky, spočíva v jeho rýdzo osobných motívoch ako určujúcej zložke správania. Je desivé, ako o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Robert Fico

Komentáre

Teraz najčítanejšie