Neverila mu ani manželka. Hrdinom afrického šampionátu sa stal útočník, ktorý sa nedávno vyliečil z rakoviny

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Africký pohár národov mal koniec ako z Hollywoodu. Majstrom kontinentu sa tretí raz v histórii stalo Pobrežie Slonoviny, ktoré na domácom ihrisku vo finále zdolalo Nigériu 2:1. O víťazstve rozhodol 29-ročný útočník Sébastien Haller.

Ten ešte pred osemnástimi mesiacmi zvíťazil nad rakovinou a na kopačkách nosí nápis „F**k Cancer“ (J**** rakovinu). Teraz sa stal hrdinom, keď strelil víťazný gól vo finále kontinentálneho šampionátu.

Pobrežie Slonoviny sa takto ďaleko ani nemalo dostať. Na organizátora turnaja vyvíjali fanúšikovia veľký tlak, ale tí rýchlo upadli do letargie. Pred troma týždňami totiž tím šokujúco prehral 0:4 s Rovníkovou Guineou. Nechýbalo veľa, aby vypadol už po skupinovej fáze. Do osemfinále sa dostal len ako jedno z mužstiev na tretích priečkach po priaznivých výsledkoch v iných skupinách.

Tamojšia futbalová federácia nestrácala čas a okamžite odvolala francúzskeho trénera Jean-Louisa Gasseta. Po zúfalom hľadaní jeho nástupcu si napokon vybrala jeho doterajšieho asistenta Emerseho Faeho. Fae, bývalý záložník anglického Readingu, v minulosti za Pobrežie Slonoviny hrával, ale nikdy neviedol ani jeden zápas ako hlavný tréner.

Fae však zvládol všetky zvyšné štyri duely a svojich zverencov doviedol k titulu afrického šampióna.

Pre Pobrežie Slonoviny to bol neuveriteľný príbeh. V osemfinále po penaltách vyradilo Senegal, úradujúceho šampióna, pričom Franck Kessie vyrovnával až v 86. minúte z penalty. V štvrťfinále vyhralo nad Mali 2:1 gólom Oumara Diakitého z druhej minúty nadstaveného času predĺženia.

Tím bol minimálne trikrát blízko k vypadnutiu z turnaja, ale vždy to zvládol. Fanúšikovia svojich hráčov začali prezývať les Revenants, teda „zombíci“.

Pred prehrou sa im podarilo uniknúť aj vo finále. V 36. minúte otvoril skóre nigérijský stopér William Troost-Ekong. Nigéria bola na tomto Africkom pohári národov veľmi dobre organizovaná v defenzíve, preto sa zdalo, že si môže už finálové víťazstvo ustrážiť.

Pobrežie Slonoviny však znova ukázalo svoju mentálnu silu. Po hodine hry vyrovnal Kessie a desať minút pred koncom po centri Simona Adingru zblízka šikovne zakončil Haller.

Manželka mu neverila

Pri Hallerovi sa pôvodne ani nevedelo, či nastúpi. Bol najväčšou ofenzívnou hviezdou tímu, jeho tvár bola aj na bilbordoch po celom Pobreží Slonoviny. Na turnaj však prišiel