Denník N

Etická samoregulácia

Prečo nevidím iba jasné slnko nad tatranskými končiarmi, ale tmu za zrkadlom? Lebo Slovensko sa mení na Mordor.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je dramatik

Tento geniálny termín pre autocenzúru či, odpustite, predposratosť vymysleli ešte za čias Veľkého Muftiho, pre mladších otca vlasti Vladimíra Mečiara. Novinári a umelci sa mali sami od seba zdržať provokatívnych názorov voči vláde. Dnes opäť čosi páchne v štáte dánskom a ja sa znova cítim ako v Mečiarových časoch.

Čo som nedávno zažil: keď sa moja známa spýtala umeleckej šéfky istého divadla, prečo oná inštitúcia nevystúpi ako celok proti zníženiu trestov pre korupčníkov, mafiánov a zlodejov s pridanou hodnotou za bagatelizovanie znásilnenia, dočkala sa odpovede, že oni predsa protestujú – svojou tvorbou. Rozumejte, treba si udržať flek. Keď ma oslovila istá redakcia, aby som napísal otvárací článok čísla, a po prečítaní mi zavolali, že by to mohlo popudiť ich stopercentného akcionára, teda štát, a že lepšie by bolo v texte nemenovať Mečiara či najlepšie – článok neuverejniť, pochopil som, že zápach etickej samoregulácie sa znova plazí Slovenskom.

Článok nevyšiel a ja som sa zamyslel, či dostatočne protestujem svojou tvorbou. Stačí, že píšem článok do N-ka a opäť sa chystám na námestie oznámiť chrapúnskej väčšine v parlamente, že som proti? Nemlčím príliš nahlas? Nuž, lepšie to neviem. Ale čosi sa mi možno podarilo v divadle. Ktoré reálne osobnosti sa dostali do mojich hier? A tu musím konštatovať spolu s Obi-Wanom Kenobim, múdrym to učiteľom z Hviezdnych vojen, že väčšina týchto postáv konala pod vplyvom Temnej stránky Sily.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Ficova vláda

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie