Denník N

Vývoj bojov (718. deň): Avdijivke hrozí pád, Rusi postúpili na juhu aj severe

Poškodený HIMARS po návrate do USA na opravy. Foto - X
Poškodený HIMARS po návrate do USA na opravy. Foto – X

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Kľúčová zásobovacia trasa v Avdijivke je už na dostrel ruských ručných zbraní.
  • Kto sú noví Syrského muži – hrdina z Mariupola 2014 aj dôstojník Janukovyčových vojsk ministerstva vnútra 2013.
  • Ukrajinci už Rusom zničili vyše 10-tisíc kusov ťažkých zbraní.
  • Po roku a pol neustáleho nasadenia sa objavili prvé zábery poškodeného Himarsu.
  • Mapy dňa – Avdijivka.
  • Videá dňa – ukrajinská jednotka pred bojom počúva výbuchy nad Avdijivkou; zostrel šahída.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 11. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Kľúčová zásobovacia trasa v Avdijivke je už na dostrel ruských ručných zbraní. Už minulý týždeň sme písali, že situácia v obliehanej Avdijivke je kritická. Počas víkendu sa stala ešte horšou, a ak Ukrajinci nemajú pripravené nejaké prekvapenie, pád mesta sa stáva reálnym. Podľa zatiaľ nepotvrdených správ velenie do Avdijivky presúva elitnú 3. útočnú brigádu. Ak je to pravda, je pripravené o mesto bojovať do poslednej chvíle. Táto jednotka celý minulý rok bojovala pri Bachmute pod velením Olexandra Syrského a je jednou z tých, o ktorých kritici letnej ofenzívy tvrdili, že radšej mala byť na juhu na hlavnom smere.

Čoraz viac pozorovateľov si myslí, že ukrajinské velenie by malo postupovať presne naopak – namiesto prisúvania posíl do stratenej bitky z nej stiahnuť obrancov, kým je ešte čas. Zdá sa totiž, že rýchlo ubúda. Minulý týždeň sa zrútili ukrajinské pozície na severe bráneného výbežku. Počas víkendu tento trend pokračoval, ale pridali sa nové problémy aj na juhu. Výsledkom je stav, v ktorom je obrana v celom meste vystavená krajnému riziku obkľúčenia. To je väčšie, než na prvý pohľad naznačujú čerstvé mapy.

Z nich sa zdá, že medzi severným a južným ramenom ruského postupu je ešte približne päť kilometrov zastavaného územia. V Bachmute trvalo týždne, kým Rusi prekonali túto vzdialenosť. Avdijivka však má špecifikum, ktoré robí jej obranu ťažšou. Nasledujúce tri mapy sú jeho vysvetlením. Prvá je zo soboty večera a zachytáva ruské zisky počas prvého víkendového dňa na severe medzi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie