Denník N

Medzi ukrajinskými vojakmi zavládla zlá nálada. Propaganda Kremľa vykresľuje Syrského ako ruského človeka

Prezident Zelenskyj a jeho nový hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Syrskyj. Foto - TASR/AP
Prezident Zelenskyj a jeho nový hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Syrskyj. Foto – TASR/AP

Vojenský expert vysvetľuje, či očakávať od Syrského novú ofenzívu. Ukrajinské médiá si všimli, že do vedenia teritoriálnej obrany postavili človeka, ktorý rozohnal Majdan.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Obavy zo smerovania v tom najhoršom čase. Tak by sa dali zhrnúť nálady medzi ukrajinskými vojakmi, keď prezident Volodymyr Zelenskyj po týždňoch špekulácií nakoniec odvolal hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného a nahradil ho veliteľom pozemných síl Olexandrom Syrským.

Jedným z tých, ktorí sa na výmenu generálov pozerajú podozrievavo, je aj mladý vojak Bohdan Patel.

„Nevnímam to veľmi pozitívne, rovnako ako väčšina mojich spolubojovníkov či vojakov, ktorí si uvedomujú situáciu. O novom vrchnom veliteľovi kolujú už dlhšie rôzne informácie a nie sú úplne pozitívne,“ povedal Denníku N.

Patel má len 21 rokov, ale na Donbase patrí medzi tých skúsenejších vojakov. Do armády nastúpil, keď mal 18, a v Doneckej oblasti oblasti teraz vedie prieskumný oddiel. „Vykonávame nepretržité sledovanie nepriateľa a snažíme sa o jeho likvidáciu. Už šesť mesiacov plníme bojové úlohy v Doneckej oblasti, predtým sme boli aj v Bachmute, Charkive, Chersone a najprv v Kyjivskej oblasti,“ hovorí.

Mladý ukrajinský vojak Bohdan. Foto – archív B. P.

Nálada v armáde podľa neho momentálne nie je ideálna a vojaci nie sú nadšení ani z ďalších zmien v generálnom štábe.

„Napriek všetkému, čo viem,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie