Denník N

Trump povzbudzuje Rusko, nech si pokojne zaútočí na spojencov v NATO. Európa sa musí spamätať, kým nie je neskoro

Donald Trump. Foto - TASR/AP
Donald Trump. Foto – TASR/AP

Najväčšou chybou Európy by bolo čakať na výsledok amerických prezidentských volieb a konať až potom, vraví český expert Michal Smetana.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Donald Trump kritizoval NATO dávno pred tým, ako sa stal americkým prezidentom. Dlhodobo tvrdí, že zatiaľ čo Spojené štáty míňajú na svoju obranu stovky miliónov dolárov ročne, európske krajiny si neplnia svoje bezpečnostné záväzky.

Aj počas svojho pôsobenia v Bielom dome otvorene spochybňoval existenciu Severoatlantickej aliancie. Napríklad naznačil, že Spojené štáty by v prípade ruského útoku neprišli na pomoc Čiernej Hore.

Cez víkend však zašiel ešte ďalej. Na predvolebnej akcii v Južnej Karolíne najprv otvorene vyhlásil, že Washington by pod jeho vedením nebránil krajiny, ktoré neinvestujú dostatočne do svojej armády.

Republikánsky líder svojim fanúšikom opísal údajné stretnutie s prezidentom „veľkej krajiny“. Ten sa ho vraj opýtal, či by ju Američania chránili pred ruskou agresiou, ak by neplatili na obranu.

Trump následne v prejave dodal: „Nie, neochránil by som vás. V skutočnosti by som ich povzbudil, nech si dočerta robia, čo chcú.“

Ako Trump nahráva Putinovi

Európski diplomati v súkromí priznávajú, že sa mimoriadne obávajú možného návratu Donalda Trumpa. Jeho najnovšie výroky označuje za „škandalózne“ aj generál vo výslužbe Pavel Macko, ktorý bol najvyššie postaveným Slovákom v štruktúrach NATO.

Pripomína, že keď bol Trump prezidentom, Spojené štáty aj napriek pnutiu naďalej posilňovali aj východné krídlo Aliancie.

„Jeho výroky majú, samozrejme, racionálne jadro. Ak chceme byť súčasťou NATO, musíme sa podieľať aj na jeho financovaní. Nemôžeme byť čiernymi pasažiermi. Avšak zároveň platí, že Aliancia funguje na princípe kolegiality a nielen na základe finančných transakcií. Platí, že jeden je za všetkých a všetci sú za jedného,“ vysvetľuje pre Denník N.

Podľa Macka je z technického hľadiska ťažko predstaviteľné, aby Trump v prípade znovuzvolenia vystúpil z Aliancie. Pripomína, že americký kongres vlani prijal zákon, na základe ktorého môžu Spojené štáty vystúpiť z NATO len so súhlasom senátu.

Napriek tomu sú Trumpove výroky mimoriadne nebezpečné. „Hlavným problémom je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie