Denník N

Vývoj bojov (719. deň): Z frontu utekali hodiny v snehu. Príbehy Nepálčanov v ruskej armáde

Ruskí vojaci nabíjajú Grad. Ilustračné foto - TASR/AP
Ruskí vojaci nabíjajú Grad. Ilustračné foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Za Rusov bojujú údajne tisíce Nepálčanov, aj keď odborník je k tomuto číslu skeptický.
  • Čo ich zlákalo prísť bojovať na Ukrajinu a čo zažili. 
  • Za Ukrajinu zasa bojujú vojaci z Kolumbie. 
  • Situácia v Avdijivke sa nelepší, odrezanie hrozí obrancom Zenitu. 
  • Rusi pripravili 30-kilometrovú vlakovú bariéru. 
  • Videá dňa: Bombardovanie Avdijivky, boje v meste, evakuácia zranených z ľavého brehu Dnipra a zničenie systému TOS-1A dronom. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 12. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Na začiatku ruskej plnoformátovej invázie prišli brániť Ukrajinu tisíce dobrovoľníkov z Európy či severnej Ameriky. Mnohí vraveli, že tu bojujú z presvedčenia, pretože ak nezastavia Rusov na Ukrajine, budú s nimi musieť bojovať vo svojej vlasti.

Teraz sa situácia zmenila. Viac sa hovorí, že noví zahraniční bojovníci sem prichádzajú bojovať za peniaze. Ide skôr o obyvateľov chudobných krajín a nejdú už len do ukrajinskej, ale aj do ruskej armády.

Americká CNN cez víkend napísala, že podľa jej zdrojov v krajine na ruskej strane bojuje 14- až 15-tisíc ľudí z Nepálu. Ak by to tak bolo, išlo by o celkom významnú silu, viacerí sú však k tomuto číslu skeptickí. CNN sa odvolávala na bývalého nepálskeho ministra zahraničia a opozičného politika.

Miestni aktivisti však hovoria, že sa im minimálne dvetisíc rodín ozvalo s tým, že chcú, aby pomohli ich príbuzným v ruskej armáde vrátiť sa do Nepálu.

Je jasné, prečo tam išli. Mnohých zlákal zárobok. Kým doma zarobia možno 650 dolárov, Rusi im sľúbili žold 3-tisíc dolárov mesačne. V Nepále je pritom mnoho bývalých vojakov, ktorí majú s bojom skúsenosť, keďže v krajine od 90. rokov trvala občianska vojna proti maoistickým rebelom.

Na druhej strane mnohí nemali žiadne skúsenosti s bojom a prvýkrát videli zbraň až v ruskom výcvikovom tábore. Náborovú reklamu našli na TikToku a zaplatili napríklad 9-tisíc dolárov, aby sa dostali do Ruska.

Nie vždy však vojna prebiehala tak, ako si predstavovali, respektíve ako im sľubovali agenti či Rusi. Portál al-Džazíra opísal niektoré príbehy, pri ktorých ľudia zaplatili, aby sa dostali do ruskej armády, no následne zaplatili agentom, aby z nej mohli ujsť.

Portál uvádza príbeh dvoch nepálskych vojakov, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie