Denník N

Veľký námet, veľké peniaze a veľké sklamanie. Seriál Vládcovia nebies je oveľa slabší ako Bratstvo neohrozených

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Článok obsahuje dejové spoilery

Prezývali ich Krvavá stovka (Bloody Hundredth), pretože išlo o 100. bombardovaciu skupinu amerického letectva, ktorá bola známa vysokými stratami. Počas 2. svetovej vojny bojovala proti Hitlerovi nad západnou Európou a – ako vyplýva z neoficiálneho názvu – jej príslušníci až príliš často patrili medzi tých menej šťastných. A to sa nedá povedať, že ich kolegovia na tom boli omnoho lepšie. Označenie „krvavá“ jej však dali práve letci z iných skupín po tom, ako v priebehu roka 1943 opakovane stratila okolo desať lietadiel počas jedného náletu.

Bola súčasťou 8. leteckej armády, v ktorej počas vojny slúžilo spolu 115-tisíc letcov. Až 40 percent z nich zahynulo v boji (26-tisíc), padlo do zajatia alebo utrpelo zranenia. Ak si v tejto spoločnosti niekto vyslúžil prívlastok „krvavá“, nebolo to zadarmo. Od júna 1943 do apríla 1945 sa z akcií nevrátilo 177 bombardérov B-17 skupiny. V každom bola desaťčlenná posádka.

Pre Američanov je aj preto Krvavá stovka symbolom odhodlania, s akým bojovali proti nacizmu, a ceny, ktorú za víťazstvo museli zaplatiť. Percentuálne straty medzi bombardovacími letcami totiž

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

História

Kultúra

Teraz najčítanejšie