Denník N

Tarabova novela o posudzovaní vplyvov na životné prostredie zoberie verejnosti právo vyjadriť sa k väčšine investícií

Skládkovanie je najmenej vhodným spôsobom likvidácie odpadov. Foto N - Tomáš Benedikovič
Skládkovanie je najmenej vhodným spôsobom likvidácie odpadov. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak parlament schváli novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, verejnosť ani mnohé obce nebudú mať právo vyjadriť sa k väčšine projektov, ako sú skládky, lyžiarske strediská, vodné či veterné elektrárne. Ministerstvo predložilo zákon v skrátenom legislatívnom konaní, podľa opozície a odborníkov na to nie je dôvod.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerstvo životného prostredia predložilo do skráteného legislatívneho konania novelu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Platiť by mala od 1. mája tohto roka. Ak ju parlament schváli, verejnosť nebude mať právo vyjadriť sa k väčšine projektov, ktoré môžu mať vplyv na životné prostredie a v mnohých prípadoch aj na bezprostredné okolie ich domovov.

Návrh vypúšťa účasť verejnosti v zisťovacom konaní, známom ako „malá EIA“, ktoré je však kľúčové pre ďalšie posudzovanie stavieb. Odborníci aj opozícia upozorňujú, že väčšina projektov sa do „veľkej EIA“ ani nedostane.

O aké projekty môže ísť:

  • prestavba či rozšírenie spaľovne,
  • stredne veľké lyžiarske stredisko,
  • skládka, vodná elektráreň,
  • 100 metrov vysoká veterná turbína,
  • obchodné centrum,
  • golfové ihrisko,
  • hala na letné lyžovanie.

Ministerstvo navyše posúva prah toho, čo je potrebné povinne posudzovať, napríklad limit na lyžiarske stredisko ležiace mimo chráneného územia sa posúva z 0,5 hektára až na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie