Denník N

Pohne Ficom štrajk?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masovým protestom po celej republike si trojkoalícia presadila reformu trestného práva, napísanú aj advokátmi stíhaných politikov. Ministerka kultúry zostáva vo funkcii, hoci ju na odstúpenie vyzval rekordný počet občanov. Premiér ju dokonca verejne podporil a otvorene povedal, že RTVS sa má pod jej vedením urýchlene stať „štátnou televíziou“, lebo údajne aj tak nie je verejnoprávna, ale „opozičná a protivládna“. Demonštrácie po celom Slovensku podľa neho tvorí „rovnaký rukopis mimovládnych organizácií a peňazí zo zahraničia“ ako pred piatimi rokmi a znejú tam opäť výlučne „klamstvá“. Oľutoval, že vtedy odstúpil, ale dnes to s ním „ani nepohne“. Ficove výroky už iba nudia, zjavne ho ani nebaví vymýšľať si nové lži.

Nastal čas posunúť protesty na inú úroveň, hľadať nové cesty odporu a uvažovať aj o štrajkoch. Napríklad viaceré akcie, fotky a videá iniciatívy „Nepremlčíte nás“ sa za pár hodín stali virálnymi na protest proti škandalóznemu skráteniu premlčacej lehoty pri trestnom čine znásilnenia. Tentoraz však vzdor nesmeruje len proti parlamentu a vláde. Vplyvného nepriateľa vôbec nevidno. Koalíciu totiž držia pokope najmä algoritmy sociálnych sietí, ktoré svojím nastavením posilňujú extrémnu polarizáciu spoločnosti a forsírujú šírenie propagandy a bludov. Ešte nijakej moci u nás tak nepomáhal internet. Kritické médiá majú dojem, že s nimi ministerstvá aktuálne nekomunikujú, ale sotva sa našla garnitúra, ktorá svojich voličov oslovovala tak intenzívne a priamo. Stačí si pozrieť Telegram

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Ficova vláda

Komentáre

Teraz najčítanejšie