Denník N

Ako ochrániť demokraciu pred autokraciou? Založme výbory na jej obranu!

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je poslanec NR SR za SaS

Človek zahltený všednými starosťami to možno tak intenzívne ani nevníma, ani neprežíva. Ale na Slovensku už prebieha rozklad demokracie v zrýchlenom konaní. Vládna garnitúra sa rozhodla vymeniť liberálnu demokraciu za autoritatívny režim. S jediným cieľom: natrvalo si uzurpovať moc. Zabetónovať sa v nej a zabezpečiť, aby predstavitelia vládnej koalície už nikdy nemohli byť obvinení a vydaní spravodlivosti na milosť. Aby sa už nikdy nestalo, že by im hrozili vysoké tresty. Naopak, aby mohli korupčne, ale beztrestne konať, ako boli zvyknutí v minulosti.

Smerovanie od demokracie k autoritatívnemu režimu mocenský triumvirát už ani nemaskuje. Prebieha úplne otvorene. Vládna garnitúra sa odvoláva dokonca už aj verejne na predvolebnú kampaň. Na to, že len napĺňa, čo sľubovala natvrdo presadiť po svojom nástupe k moci. Už v nej jasne deklarovali pomstu a zvrat. Oháňali sa rozkladom systému spravodlivosti a spochybňovaním základných demokratických hodnôt. Už v tom čase permanentne spochybňovali princípy, na ktorých funguje EÚ a NATO. Preto majú „posvätný“ záväzok svoje sľuby „istôt“ splniť.

Ešte aj ich voliči, ktorí tieto suverénne sľuby nemuseli brať celkom vážne, po voľbách precitli. Ako vážne myslené ich nemohol brať žiaden demokraticky zmýšľajúci občan. Nuž, stalo sa. Lenže táto protieurópska a protidemokratická koalícia, ktorá si uzurpovala moc len vďaka podvodom na voličoch, ich zobrala na prekvapenie všetkých smrteľne vážne. To je to, čo sa dnes na Slovensku deje. Dokonca ešte v horšej podobe, ako „sľubovali“ pred voľbami.

Prvým krokom, ktorý sa očakával, bol hrubý a protizákonný zásah proti orgánom činným v trestnom konaní a vyšetrovateľom NAKA, ktorí vyšetrovali exponované osoby tejto vládnej garnitúry a ich chlebodarcov. Bez akýchkoľvek rozpakov sa vyhrážali sudcom, ktorí odmietali nezákonné postupy ministra vnútra. Silou vydobytej moci idú zrušiť možnosť ochrany policajtov ako oznamovateľov. Zastrašili policajtov, aby sa už nikdy neopovážili vyšetrovať korupciu na najvyšších miestach. A aby sa vládna garnitúra ubezpečila, že sa to už nezopakuje, tak ide zrušiť aj samotnú NAKA.

Ďalším krokom tejto vládnej garnitúry bol – čuduj sa svete – nie záujem riešiť sociálnu a ekonomickú situáciu na Slovensku, ale novelu Trestného zákona. Nie uvážlivo, nie po odbornej diskusii, ale naponáhlo v štýle depenalizácie a dekriminalizácie. Keď sa korupcia a organizovaný zločin budú trestať domácim väzením pre exponované osoby tejto uzurpátorskej vládnej garnitúry. A aby sa úplne poistili, tak sa chystajú zrušiť aj Úrad špeciálnej prokuratúry. Celý legislatívny proces znásilňujú napriek protestom verejnosti. Sú hluchí a nevidomí k odmietavému stanovisku EÚ. A dôvodia vymyslenými argumentmi, akými sú napríklad neprimerané tresty v Bulharsku za falšovanie kabeliek.

Bez zábran, ale suverénne

Namiesto sľubov lacnejších potravín a boja s krízou si, naopak, stihla vláda priklepnúť zvýšenie svojich platov cez paušálne náhrady. Premiér a „skromný a sociálne cítiaci slovenský sociálny demokrat“ si svoj príjem navýšil na 4,5-násobok priemernej mzdy. A to len paušálnymi náhradami nad rámec jeho doterajšieho platu! Zvýšil si tak plat na 11-tisíc mesačne. Asi aby mohol aj formálne deklarovať, že mal z čoho zaplatiť byt, ktorý si kúpil na papieri. Dodnes nevie zdokladovať jeho legálnu kúpu svojimi príjmami. Pretože toľko nezarobil za celý svoj život.

Zjavne teda toto panoptikum, ktoré predstavuje súčasná slovenská vláda, nemá žiadne zábrany. Pud sebazáchovy im zatemnil rozum natoľko, že im je úplne jedno, čo si o nich myslí občan Slovenska. A je im úplne jedno, čo si myslí ten, ktorý sa cíti Európanom. Pritom sme stále len na začiatku. Veď ubehlo len niečo vyše 100 dní od nástupu tejto antidemokratickej a lúpežnej hrôzovlády.

To však nie je zďaleka konečný účet. Ďalšími deklarovanými, ale i zamýšľanými krokmi vládnej moci je nepriateľský vzťah k nezávislým a kritickým médiám, ich ovplyvňovanie a obmedzovanie. Chute si robia na absolútne ovládnutie RTVS, ktorá sa by sa mala zmeniť na hlásnu trúbu koalície. Vplyv nezávislých médií sa budú snažiť obmedziť odklonením finančných tokov z reklám štátnych firiem a inštitúcií. A presmerujú ich k poslušne slúžiacim dezinformačným médiám, ktoré vládna garnitúra po novom nazýva „občianske“.

Šimkovičová a Kotlár „dez“- informujú

Predstavte si, že taká TV Slovan bude dostávať cez reklamu finančné prostriedky na svoju „dezinfotvorbu“, aby získala vyššiu sledovanosť. Dá sa predpokladať, že po tom, čo zaistia beztrestnosť „svojich ľudí“, príde táto vládna garnitúra s legislatívnymi návrhmi, ktorými obmedzí vplyv a pôsobenie nezávislých médií. Dezinformátor a konšpirátor, poslanec Kotlár, prišiel totiž s nápadom presadiť zákon o akomsi národnom vysielacom čase, ktorý by mal platiť pre všetky médiá.

Čo si pod tým predstaviť? Napríklad to, že sa vám počas večerného programu v súkromnej televízii zjaví ministerka kultúry Šimkovičová, aby vysvetlila občanom, ako je potrebné bojovať proti homosexuálom. Toto je vydláždená propagandistická cesta do poblúdeného pekla konšpirácií, ktoré produkujú iba nenávisť v spoločnosti. Ideálna predpríprava do zasľúbeného raja autokracie, po ktorej sa vydali diaľnicou dávno pred nami Maďarsko a Rusko.

Čo bude nasledovať?

Stačí si domyslieť. Najprv obmedzovanie práce opozície a vzápätí aj jej kriminalizovanie. Nácvik prebieha už teraz, keď sa „na hulváta“ obmedzujú práva opozičných poslancov v parlamente skracovaním alebo dokonca ukončovaním rozpravy ku kontroverzným zákonom, ktoré vláda predkladá na schválenie v parlamente. Bez odbornej diskusie a v zrýchlenom konaní.

Nie je tajomstvom, že v kuloároch parlamentu sa už pripravuje nový rokovací poriadok, ktorý má ešte viac obmedziť práva opozície v parlamente. Vopred sa počíta s tým, že SIS bude po obsadení jej vedenia nominantmi tejto vládnej koalície zneužívaná na kriminalizovanie opozície. Nehovoriac o tom, že keď dôjde k ovplyvňovaniu a obmedzovaniu nezávislých médií, tak opozícia stratí aj posledný informačný priestor, aby sa mohla vyjadrovať k politickému a spoločenskému dianiu v krajine. O to viac však bude dezinformačnými médiami na vládnom výslní ešte viac diskreditovaná.

Ďalšími na rane tejto vládnej garnitúry budú, samozrejme, aj mimovládne organizácie. Prezidentský kandidát Peter Pellegrini už triumfálne oznamuje, že tie budú regulované cez parlament, a teda cez nové zákony. Pravdepodobne sa môžeme tešiť aj na označenia podľa vzoru Ruska „zahraničný agent“. Taktiež už na ministerstve (ne)kultúry prebieha proces démonizácie neziskových a mimovládnych organizácií, ktorým budú odňaté všetky finančné prostriedky aj tie, ktoré poskytla EÚ.

Zabrániť uzurpovaniu moci

Premiér Fico to povedal jasne: je to naše mocenské rozhodnutie, keď sa vydal parným valcom k autokracii. Demokracia mu poslúži už iba ako výnosný eurofondový makadam. Ako rohožka, do ktorej si môže poutierať svoje zablatené čižmy. Lenže si neuvedomuje, že sme tu ešte my, ktorí mu v tom neoblomným odporom môžeme zabrániť. Nie sme ani jeho rohožkou, ani „podržtaškou“, ani ohnutým semaforom „suverenity“ jeho moci!

Bude čeliť nielen vzrastajúcemu odporu našich protestov. Ale aj kritike Európskej únie a hrozbe eurofondových škrtov. Dokonca sa ich dožije rýchlejšie, ako sme to videli v Maďarsku.

Slovensko je spolarizovaná krajina. Ale našťastie v ňom občianska spoločnosť natoľko zosilnela, že ani Ficovi sa nikdy nepodarí podrobiť si voličov do pohodlnej, poslušnej a len jeho obdivujúcej väčšiny. Preto má vláda napriek blahosklonným rečiam o slobode slova a zhromažďovania obavy z narastajúcich protestov a čoraz hlasnejšieho občianskeho vzdoru. Fica už totiž raz námestia odstavili od moci. A tomu, aby sa to zopakovalo, bude chcieť všemožne predísť.

Dá sa očakávať, že aby Fico a spol. predišli opätovnému ohrozeniu svojich labilných pozícií, budú postupovať ešte krutejšie a bezohľadnejšie. Metódami, po akých nemusel nikdy siahnuť Orbán, azda iba Putin na Ukrajine. Obom stačilo opantať si svojich voličov postupným vymývaním mozgov. Lenže táto zbierka podpriemerných indivíduí vládnej moci má na obmedzenie demokracie a prechod aspoň ku kontrolovanej demokracii à la Orbán len pár mesiacov. Napriek siláckym rečiam si uvedomujú, že ich odpor „ulice“ môže vyhnať z kresiel. O to bolestivejšie sa nás pokúsia v prvej etape zabetónovania svojej autokratickej moci zasiahnuť.

Keď budeme držať pokope, nezlomia nás!

Najvyšším záujmom opozičných strán by preto malo byť prehlbovanie spolupráce (PS, SaS a KDH). Ale to by na vzdor bolo málo. Bez zapojenia občianskej spoločnosti do protivládnych protestov by opozičné strany zápas o demokraciu nezvládli. Aktivita a podpora občianskej spoločnosti a koordinácia spoločného odporu efektivitu znásobujú a koaličnej moci naháňa strach.

Budeme musieť preto nastaviť do detailov spoluprácu demokratickej opozície s predstaviteľmi občianskej spoločnosti i s rešpektovanými osobnosťami. Iba spoločnými silami, previazanými akciami sa nám podarí zefektívniť všetky zložky občianskeho odporu proti ohrozeniu demokracie.

O to naliehavejšie, že dokonca aj voliči uzurpátorov moci si neuvedomujú, kam ich Fico ťahá a tlačí. Prevažná väčšina z nich v Rusku nikdy nebola. Nikto z nich nevidel chudobu a beznádej ruských občanov, o ktorých si vytvárajú ilúzie voliči kŕmení Ficovými či Dankovými konšpirátormi.

Ale na druhej strane dobre už poznajú nadutosť a pýchu miestnych oligarchov. Ak sa toto poznanie čo nevidieť spojí s úpadkom ich životného štandardu, ich sociálnych neistôt, ba dokonca i bezpečného života, budú čoraz rozčarovanejší. Pretože aj tieto Ficove hodnotové fetiše z predvolebných bilbordov budú po prijatí novely Trestného zákona a po zneužívaní štátnej moci ohrozené v samotných základoch. Preto je proti tomu potrebné budovať záchrannú hrádzu už teraz.

Výbory na obranu demokracie

Ak máme preventívne zamedziť šíreniu nákazy nedemokratického moru, bude musieť mať aj kooperácia opozície a verejnosti čiastočne sformalizovanú podobu. Aby sa stala efektívnou a koordinovanou, bude potrebné vytvoriť lokálne, regionálne, ale i centrálne výbory na obranu demokracie.

Všetci, komu na tomto štáte a na tomto národe skutočne záleží, vrátane tých, ktorí boli uvedení do omylu a ešte stále netušia, čo sa aj na nich chystá, by sa mali združiť do novej formy občianskej spoločnosti, ktorá vezme budúcnosť Slovenska do vlastných rúk.

Podobne ako kedysi vznikla Verejnosť proti násiliu, aj dnes by v rámci výborov na obranu demokracie mali pôsobiť zástupcovia demokratických opozičných strán spolu s prirodzenými lídrami občianskej spoločnosti. Malo by ísť o rešpektované osobnosti na národnej i regionálnej úrovni z rôznych oblastí života (kultúra, mimovládne organizácie, ochrana životného prostredia, právnici atď.). Práve autoritou osobností na lokálnej aj regionálnej úrovni bude možné pokračovať úspešne v tom, čo sme začali v roku 1989, ale dodnes vlastne nedokončili.

Nedokončili, lebo sme sa opakovane nechali unášať od demokracie smerom na východ. K orientálnym despociám, k akým sa hlási Rusko a ku ktorým vzhliada ako k vzoru Orbán. Len autokracie sú totiž zárukou beztrestného kradnutia a vraždenia politikov, novinárov a ich rodinných príslušníkov. Určite si pamätáte, keď nahuckané davy skandovali heslá o popravách politikov predchádzajúcej vládnej koalície, či agresívne útoky na hlavu štátu.

Toto sú totiž nástroje tých, ktorí nám dnes vládnu. My sa však nedáme zastrašiť! Nedáme sa umlčať! Spojíme sa do buniek, ktoré budú aktívne bojovať proti hrozbám, ktoré predstavujú protidemokratickí únoscovia tohto štátu!

My sa cítime Európanmi

Naším spoločným cieľom nie je deštrukcia demokratického a právneho štátu. Nebudeme preto bojovať len proti samotnej zvoli moci. Budeme pomáhať k tomu, aby sa tu zakorenilo aj niečo nové. Politickým obsahom výborov na obranu demokracie by mala byť okrem kontrolnej činnosti vládnej garnitúry obrana princípov a hodnôt demokracie, obrana právneho štátu, slobôd a ľudských práv pre všetkých občanov, ako i našej príslušnosti k Západu. K EÚ a NATO.

Výbory by mali upozorňovať verejnosť, či vláda podporuje, zneužíva a zvýhodňuje dezinformačnú scénu pre vlastné záujmy. Pre záujmy cudzích mocností (dokonca nepriateľských štátov). Či na to zneužíva tmárstvo, antivaxerov a konšpirátorov.

Okrem kontroly a kritiky vládnej garnitúry by výbory mali prezentovať aj schopnosť opozičných strán efektívne spolupracovať s občianskou spoločnosťou a prezentovať verejnosti alternatívu vládnej moci. Mali by disponovať schopnosťou vypracovať postupy a ciele, na základe ktorých by sme dokázali zvrátiť odklon od demokracie, právneho štátu. Z takejto spolupráce výborov by mohol vzísť aj pôdorys budúceho koaličného kabinetu, minimálna personálna databáza pre budúcu demokratickú vládu, aby preukázali schopnosť spolupráce, dohôd na kompromisoch, programovej tolerancie v záujme upevnenia teraz ohrozovanej demokracie.

Takýto personálny rezervoár demokracie by mohol vznikať nielen na národnej, ale i regionálnej úrovni. Pretože skúsení regionálni lídri majú najlepší prehľad a informácie, ako efektívne podporovať rozvoj svojich regiónov, aby sa nevyľudňovali. Aby naše spoločné prostriedky a podpora nesmerovali len k politicky spriazneným starostom a primátorom. Oni vedia najlepšie dozrieť na to, či nie sú pri ich čerpaní páchané podvody, či sa manipuluje s protekcionizmom v úkonoch, ktoré zvýhodňujú len politicky privilegované osoby. Záujmom výborov je, aby o ich zneužívaní bola informovaná verejnosť aj na regionálnej úrovni.

Prácou s ľuďmi na lokálnej úrovni, ich upozorňovaním na neprávosti, ktoré sa prejavujú na miestnej úrovni, o ktorej vo „veľkej Bratislave“ nemusia mať opoziční poslanci ani potuchy, to všetko sú aktuálne výzvy dneška. Ak máme ambíciu nenásilne a demokraticky prevziať kormidlo demokratického štátu a zachrániť ho pred jeho deštruktormi, musíme sa do zápasu o jeho charakter spojiť. Ak to nedokážeme, skončíme vo sfére vplyvu Ruska a Maďarska a hrozí nám to, že o Slovákoch o niekoľko desaťročí nebude nikto a možno i nikdy počuť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Ficova vláda

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie