Denník N

Kauza milosti môže mať ešte vážne politické dôsledky, hovorí maďarský novinár, pre ktorého článok odstúpila prezidentka

Balázs Kaufmann. Foto - reprofoto
Balázs Kaufmann. Foto – reprofoto

Kauza, pre ktorú odstúpila maďarská prezidentka Katalin Nováková, ukázala, že nezávislé médiá v Maďarsku ešte fungujú, vraví novinár Balázs Kaufmann.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Balázs Kaufmann, redaktor maďarského nezávislého portálu 444.hu, napísal 2. februára článok, v ktorom odhalil, že maďarská prezidentka Katalin Nováková udelila v roku 2023 milosť bývalému zástupcovi riaditeľa detského domova v meste Bicske. Odsúdili ho za to, že kryl pedofilného riaditeľa.

Kauza mala v Maďarsku veľký ohlas, reagoval na ňu aj premiér Viktor Orbán, ktorý oznámil, že vláda predloží novelu ústavy. Zmena by mala zabrániť tomu, aby bolo možné udeliť milosť v prípade trestných činov spáchaných v neprospech maloletých.

V piatok sa v Maďarsku konali aj opozičné protesty a v sobotu Nováková – osem dní po texte 444.hu – oznámila, že odstupuje, čo spôsobilo na maďarskej politickej scéne neobvyklý rozruch.

V rozhovore s Balázsom Kaufmannom sa dočítate:

  • ako prijal správu o odstúpení Katalin Novákovej;
  • čo sa stalo po vydaní článku;
  • ako sa môže celá vec ďalej vyvíjať;
  • čo hovorí táto kauza o súčasnom Maďarsku.

Ako ste vnímali, že Katalin Nováková odstúpila v dôsledku kauzy, ktorá prepukla na základe vášho článku?

Už veľmi dávno sa nestalo, že by informácie, ktoré sa objavili v nezávislých médiách v Maďarsku, viedli až k tomu, aby musel odstúpiť popredný maďarský politik. Malo to určite vplyv na redakciu aj na mňa. S väčším odstupom však túto vec vnímam tak, že sme teraz predovšetkým v procese odhaľovania dôvodov, príčin a pozadia kauzy.

Z tohto hľadiska je odstúpenie zvláštnym prvkom kauzy. Katalin Nováková totiž vyhlásila, že právom od nej očakávame vysvetlenie, veľa nám však nevysvetlila. Uviedla, že pre schválenie žiadosti o udelenie milosti sa rozhodla, lebo mala informácie, podľa ktorých zástupca riaditeľa v Bicske nespáchal to, za čo ho odsúdili. Táto vec pritom bola prerokovaná na súde prvého i druhého stupňa, nadobudla právoplatnosť a najvyššiemu súdu bolo doručené ešte aj dovolanie. Všetky tri súdy stanovili, že Endre K. sa dopustil činu, z ktorého bol obžalovaný.

Informáciu o udelení milosti ste dostali v liste od čitateľa. Nakoľko ste si vtedy spolu s redakciou uvedomovali, že ide o takú závažnú vec?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie