Denník N

Fico už naťahuje čas s Trestným zákonom. Nepodpísal ho a prezidentka nemôže rozhodnúť, či ho vetuje

Robert Fico po vyhratých voľbách u prezidentky Zuzany Čaputovej. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico po vyhratých voľbách u prezidentky Zuzany Čaputovej. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ani štyri dni po schválení novely Trestného zákona, ktorá znižuje tresty zlodejom, podvodníkom a korupčníkom a ruší špeciálnu prokuratúru, nevieme, či ju prezidentka Zuzana Čaputová vráti parlamentu alebo ju podpíše a rovno napadne na Ústavnom súde.

Nevieme to aj preto, že Národná rada ešte nedoručila novelu do Prezidentského paláca, a tak prezidentka ani nemôže konať.

Parlament novelu schválil minulý štvrtok večer okolo 20:30. Schválené zákony obvykle už na druhý deň kancelária Národnej rady doručí do Prezidentského paláca na podpis hlave štátu.

Fico nepodpísal

S touto novelou sa tak nestalo v piatok a ani v pondelok do popoludnia. Na stránke Národnej rady pri tejto novele napísali: „Stav legislatívneho procesu: Redakcia (návrh zákona postúpil do redakcie).“

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že konečné znenie zložitej novely, ktorá sa menila cez viaceré pozmeňujúce návrhy a hlasovali o nej niekoľko hodín, skúmajú ešte parlamentní úradníci, ktorí sa špecializujú na legislatívu.

V skutočnosti podľa informácií Denníka N nie je problém na strane parlamentných úradníkov ani predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho (Hlas), ktorý každý zo schválených zákonov podpisuje pred zaslaním prezidentke.

Problém je s tým, že novelu ešte nepodpísal premiér Robert Fico (Smer).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

Robert Fico

Smer

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie