Denník N

Smer pri premlčaní zavádzal. Aké dlhé je v Česku, Nemecku a Rakúsku

Minister spravodlivosti Boris Susko, poslanec za Smer Tibor Gašpar. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister spravodlivosti Boris Susko, poslanec za Smer Tibor Gašpar. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Smer musel momentom schválenia novely Trestného zákona prejsť do ďalšej komunikačnej ofenzívy. Zníženie trestov pre korupčníkov a podvodníkov a zrušenie špeciálnej prokuratúry ešte pred hlasovaním prevalcovala iná téma – znásilnenia.

Koalícia totiž odhlasovala aj skrátenie premlčania znásilnenia z dvadsiatich na desať rokov. Hlavné vysvetlenie bolo, že sa tak Slovensko približuje ku krajinám Európskej únie.

Smer v nedeľu zverejnil porovnanie trestných sadzieb a premlčacích lehôt pre trestný čin znásilnenia v okolitých štátoch. Má dokazovať, že skrátením premlčacej lehoty o polovicu sa Slovensko približuje k vyspelým krajinám EÚ.

Skutočné porovnanie s trestnými kódexami iných štátov ukazuje, že Smer a ministerstvo spravodlivosti zavádzajú, keď hovoria o rovnakých premlčacích lehotách ako v Česku, Rakúsku a Nemecku. V týchto krajinách majú obete fakticky viac ako desať rokov na to, aby nahlásili znásilnenie.

Právnik Matúš Kanis, ktorý sa dlhodobo venuje prípadom domáceho a sexuálneho násilia, upozorňuje, že nestačí zobrať tabuľky a že porovnania koalície sú povrchné a ignorujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Sexuálne zneužívanie

Slovensko

Teraz najčítanejšie