Denník N

Newsfilter: Začali hovoriť znásilnené a to Pellegrini určite nechcel

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Naťahovanie času sa už začalo. 2. Fico sa chystá na RTVS. 3. Pane Bože, ty to vidíš!

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Naťahovanie času sa už začalo

Novinárka televízie JoJ Lenka Ježováblogerka Petra Dzvoníková poskytli dôležité svedectvá o tom, ako boli pred rokmi znásilnené. Ježová svojím vtedajším partnerom. Obe nahnevala arogancia, s akou o téme rozprávajú vládni politici, a aj samotné skrátenie premlčacích lehôt pri tomto trestnom čine.

Otvorene hovoria o tom, že aj im samotným trvalo roky, kým vôbec o prípade dokázali povedať svojim blízkym. Ako obete sa hanbili alebo si mysleli, že zlyhali.

Je zrejmé, že už aj v Smere a v Hlase zistili, že toto je vážny problém, ktorým si proti sebe postavili ženy, najčastejšie obete tohto násilného trestného činu.

Začala sa hra o čas

Vládna koalícia teraz musí vyriešiť dve veci – ako zabezpečiť to, aby novela naozaj začala platiť 15. marca a oligarchovia a iní vplyvní ľudia, ktorých korupčné trestné činy budú premlčané, boli spokojní, a zároveň to, ako z novely ešte pred jej účinnosťou dostať preč zníženie premlčacích lehôt za vraždy alebo znásilnenia.

V hre je niekoľko možností a všetky budú závisieť od toho, ako sa k téme postaví prezidentka Zuzana Čaputová. Tá by chcela dať celú novelu posúdiť Ústavnému súdu tak, aby vyhovel jej žiadosti a pozastavil jej účinnosť. To však bude možné len vtedy, ak bude mať Ústavný súd dostatok času.

15. marec je o mesiac a koalícia má možnosti, ako tento čas naťahovať tak, že Ústavnému súdu zostane len pár dní alebo možno hodín, počas ktorých nedokáže posúdiť nič.

A toto naťahovanie času sa už začalo. Zákon bol schválený vo štvrtok a v pondelok do uzávierky Newsfiltra ho Národná rada stále neposlala do Prezidentského paláca. Stále ho totiž nepodpísal premiér Robert Fico.

Zatiaľ sa zdá, že Čaputová vie dať zákon posúdiť Ústavnému súdu v dostatočnom predstihu len vtedy, ak ho podpíše. Znamenalo by to však politické následky – musela by vysvetliť, prečo to robí, že je to vlastne v záujme toho, aby Ústavný súd mal dosť času.

Čaputovú na to svojimi vyjadreniami nahovárajú opoziční politici, napríklad bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková z SaS.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Martina Šimkovičová

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Prezidentské voľby 2024

RTVS za Machaja

Komentáre

Teraz najčítanejšie