Denník N

Týždeň v zdraví: Počuli ste o dopamín fastingu? Čo treba vedieť o mimomaternicovom tehotenstve? Prečo potrebuje pokožka v zime inú starostlivosť?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví pripravujú pre Denník N lekári Martina Karmanová a Tomáš Havran.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  • čo je to dopamín fasting a čo naň hovoria odborníci;
  • všetko dôležité o mimomaternicovom tehotenstve;
  • prečo sa musíme v zime o svoju pokožku starať inak ako v ostatných ročných obdobiach.

Počuli ste už o dopamínovom fastingu?

Ak aj nie, nič to, tento trendy výstrelok totiž nie je podporený vedeckým výskumom – a vlastne aj práve preto o ňom treba napísať zopár vážnych odsekov.

Predstavte si, že máte niečoho v živote až príliš – asi tak v medziach mierky „všetkého, aj dobrého veľa škodí“ –, a rozhodnete sa to obmedziť a dať do vyvážených hladín či normálnych hodnôt. Dá sa to napríklad pri nadmernom príjme cukru, tukov, soli, alkoholu, kofeínu, nikotínu, brokolice – dosaďte si, čo len chcete – jednoduchým obmedzením príjmu. Ale aby sme podobným spôsobom dokázali „obmedziť“ produkciu dopamínu?

Vylučovanie a balans hladín hormónov asi naozaj nie je niečo, čo dokážeme vedome regulovať. Ale čuduj sa svete, údajne do istej miery áno a volá sa to dopamín fasting. Fungujúci vraj až primitívne jednoducho obmedzením činností, ktoré naše telá a mozgy dopujú dopamínom.

Tu treba opäť zopakovať: táto „stratégia“ naozaj nie je potvrdená vedeckým výskumom a v žiadnom prípade nie je odporúčanou „alternatívnou“ metódou liečby niektorých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie