Denník N

Ráno z Montrealu: Ako sa skauti pomýlili v Slafkovskom. Z jeho najväčšej slabiny sa stáva prednosť

Deväťzápasová bodová séria sa skončila proti Caroline. Foto - TASR/AP
Deväťzápasová bodová séria sa skončila proti Caroline. Foto – TASR/AP

Reportér Štefan Bugan odcestoval na 9 zápasov NHL, najbližšie týždne bude pokrývať dianie z Montrealu a New Jersey.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Viaceré skautské hodnotenia pred draftom varovali, že Slafkovského slabinou je tzv. hokejové IQ.

Že nedostatočne číta hru, nemá prehľad o tom, kde stoja spoluhráči, a nepredvída, kam pôjdu.

„Niekedy vyzerá, že vidí len bránku a prekážky, ktoré mu stoja v ceste k nej. V NHL musíte mať prehľad a v tomto je veľmi dobrý Filip Mešár. Slafkovský musí na svojom tunelovom videní popracovať. Potrebuje vedieť, čo sa deje na celej ľadovej ploche, nielen priamo pred ním,“ takto ho charakterizoval aj novinár a expert na Montreal Arpon Basu v rozhovore, ktorý sme spravili tesne po drafte.

Basu ho takto hodnotil z toho, čo sám videl v Slafkovského zápasoch za Slovensko a TPS Turku, ale aj z rozhovorov, ktoré absolvoval s viacerými skautmi.

Samotný Slafkovský pár hodín pred draftom povedal, že skauti jeho hokejové IQ podceňujú. „Povedal to po A: lebo si uvedomuje, že takáto kritika existuje. A po B: lebo je pripravený sa obhájiť,“ zamýšľal sa Basu.

Rok a pol po drafte sa dá povedať, že pravdu mal Slafkovský a nie skauti.

S Arponom Basuom sme si teraz sadli znovu, aby sme prebrali, ako sa v hokejovom IQ posunul a prečo ho skauti ]v tomto ohľade neodhadli správne.

V noci debutoval za Arizonu Adam Ružička, hrali aj Šimon Nemec, Tomáš Tatar a Martin Pospíšil. Nikto z nich nebodoval.

Ráno s NHL je článok, v ktorom sa pravidelne venujeme jednej téme z najlepšej hokejovej ligy na svete, a prinášame krátky súhrn nočného diania.


Témou je momentálne najmä to, že Slafkovský začal viac strieľať a dávať góly.

Lenže pri prihrávke Suzukimu do prázdnej bránky v poslednom zápase bolo vidno, čo on sám hovorí už dlho, no nikto ho príliš nepočúval.

„Väčšina ľudí sa sústredí na jeho fyzické danosti, no podceňuje sa jeho tvorenie hry. Vtedy sa ukazuje jeho pravé ja. Vďaka svojej postave na seba naviaže súperov, a potom nájde voľných spoluhráčov excelentnými prihrávkami. Už ich však nerobí nasilu ako predtým, neskúša prihrávky, ktoré nemajú šancu na úspech, ale rozhoduje sa správne. Práve pri tvorbe hry sa tlačí dopredu jeho hokejové IQ,“ hovorí Basu.

Dnes si už nemyslí, že čítanie hry je Slafkovského slabina.

„Už vlani sme videli záblesky, že by hokejové IQ nemuselo byť jeho problém, no teraz vidíme, že by z toho dokonca mohla byť jeho prednosť. Ešte v tom bode nie sme, no od začiatku sezóny sa v tom zlepšil extrémne.“

Prečo sa skauti pomýlili

Basu sa pred draftom rozprával s mnohými skautmi a páčil sa im balíček jeho vlastností – že je veľký, no zároveň zručný, má dobrú strelu a hrá dobre pod tlakom.

Čítanie ani tvorbu hry do tohto balíčka nezaraďovali.

„Tvorba hry je činnosť, ktorú on sám považuje za svoju prednosť. A nikto o tom nehovorí. Možno to skauti a kluby pred draftom naozaj prehliadli. Všetci hovorili: ‚Pozrite sa, aký je veľký a koľko strelil gólov na olympiáde.‘ Videli ho inak, než sa videl on sám,“ hovorí Basu.

Prečo sa v ňom experti pomýlili?

„Vidím za tým niekoľko dôvodov. Slafkovský vyskočil relatívne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Juraj Slafkovský

NHL

Ráno s NHL

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie