Denník N

Primárka, ktorá kritizovala Dolinkovú: Podmienky sú zlé, bežne plašíme holuby od inkubátorov

Foto - Instagram Zuzany Dolinkovej a archív Vandy Chovanovej
Foto – Instagram Zuzany Dolinkovej a archív Vandy Chovanovej

V zdravotníctve je to ako v nefunkčnej rodine. Jeden drží kasu a ostatní musia poslúchať. Keby tok peňazí bol prirodzenejší, nemuseli by sme mať obavy, že čokoľvek urobíme alebo povieme, bude mať následky, hovorí primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach Vanda Chovanová.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vanda Chovanová je viac ako osem rokov primárkou Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Na sociálnych sieťach v januári upozornila ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú (Hlas), že si mala obliecť ochranný oblek a dať dole hodinky a šperky, keď brala na ruky predčasne narodené dieťa a fotila sa s ním.

Dnes by chcela, aby sa pozornosť presmerovala na kritické podmienky, v ktorých pracujú. „Je to ponižujúce. Všetci žobreme o peniaze, pritom ich potrebujeme len na to, aby sme mohli robiť dobre svoju prácu,“ povedala.

V rozhovore hovorí:

  • či po svojom komentári cítila tlaky;
  • v akých podmienkach liečia najzraniteľnejšie deti;
  • prečo sú nemocnice a zdravotníci ochotní porušovať pravidlá, keď príde na oddelenie niekto z ministerstva.

Upozornili ste, že ministerka Dolinková nemala ochranný oblek pri predčasne narodenom dieťati. Ako vyzerali vaše dni po tom, ako ste to napísali na sociálne siete?

Ohlasy ma prekvapili, bolo ich veľa. Môj komentár bol veľmi stručný a jeden zo stoviek. Nemyslím si, že bol osočujúci, bol hlavne odborný. Prekvapilo ma, že sa tak rýchlo šíril. No vieme, aká je atmosféra v spoločnosti a na sociálnych sieťach. Aj my lekári sme si zažili veľa nenávistných komentárov počas pandémie aj po nej. Dostávali sme vyhrážky na sociálnych sieťach aj v skutočnom živote a máloktorý politik sa nás vtedy zastal. Mnohí, naopak, pod ten kotol plný nenávisti prikladali polienka. Nemôžu sa čudovať, ak sa nálada v spoločnosti otočí aj proti nim.

Reakcie boli skôr pozitívne alebo negatívne?

Nenávistných správ bolo menej, sympatie boli skôr na mojej strane. Hlavne od verejnosti. Pod mojím komentárom bol ešte jeden, ktorý sa až tak nerozšíril. V ňom som sa snažila objasniť, že chyba bola viac na strane personálu ako na strane ministerky. Asi som si proti sebe popudila nielen ministerstvo, ale aj personál popradského novorodeneckého oddelenia. Ľudsky však viem pochybenie personálu pochopiť, keďže naše štátne nemocnice a oddelenia sú také podvyživené, že keď k nám do nemocnice zavíta „vrchnosť“ z Bratislavy, snažíme sa prezentovať v čo najpozitívnejšom svetle v nádeji, že bude nasledovať finančná pomoc. Neskôr som viackrát napísala, aby sme už ministerku netrápili, naozaj nepotrebuje od piatich miliónov občanov vrátane dojčiat počuť, že urobila chybu.

Uvedomila si to podľa vás?

Verím, že áno. Jednotky intenzívnej starostlivosti sú pracoviská, kde platia prísne pravidlá, takmer také prísne ako na operačných sálach. Naši pacienti sa narodili predčasne a nemajú dostatočne vyvinutú imunitu, preto pri kontakte s nimi dodržiavame vyššie hygienické štandardy, ktoré platia všade vo svete. Zároveň u nich nie je ukončený vývoj ostatných orgánov, hlavne mozgu. Preto sa snažíme dopriať im pokoj, minimálne s nimi manipulovať a vytvoriť im podobné podmienky, ako mali v maternici.

Ak už s nimi niekto manipuluje, tak sa snažíme, aby to boli najmä rodičia. Ak to nie je nevyhnutné, nevyberáme ich z inkubátorov ani my. To sú pravidlá, ktoré pozná personál. Pani ministerka nie je lekárka, ale aj keby bola, nemusí ich poznať. Chodia k nám na stáže napríklad pediatri a tiež ich to učíme. Fakt je, že predčasniatka sú nádherné, ja ich milujem a chápem, že môžu vzbudzovať aj v ostatných nehu. Ale sú to v prvom rade pacienti so svojimi právami a personál je ten, kto má ich práva chrániť a usmerniť návštevy, a to aj ministerské.

V jednom statuse ste napísali: „Garantujem, že napriek ťažkej práci, ktorú robíme, a láske, s ktorou ju robíme, to u nás na východe nevyzerá ako z katalógu,“ a že dúfate, že vás pani ministerka príde pozrieť. Aké je to pre vás ako vedúcu oddelenia, keď potrebujete hovoriť ministerke, aby prišla, lebo vtedy si uvedomí, čo potrebujete, a že by tam mali prísť nejaké peniaze?

Dlhodobo upozorňujem na situáciu, ktorá je na našich novorodeneckých pracoviskách, hlavne na východe. Viem, ako biedne to vyzerá u nás a aj na podobnej jednotke vysoko špecializovanej starostlivosti pre novorodencov v Prešove. Investičný dlh je tu za posledných dvadsať, možno viac rokov taký obrovský, že zachraňovať v týchto podmienkach niekomu život je na hranici možného.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Rozhovory

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko

Teraz najčítanejšie