Denník N

Prečo Netanjahu chce tak veľmi rozbehnúť operáciu v Rafahu a generálom sa do nej nechce

Benjamin Netanjahu. Foto - TASR/AP
Benjamin Netanjahu. Foto – TASR/AP

Západní spojenci varujú izraelského premiéra pred unáhlenou ofenzívou na mesto, kde žije v extrémnych podmienkach viac ako polovica Pásma Gazy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ako veľmi sa zmenila hustota obyvateľov najjužnejšieho mesta v Pásme Gazy, vidno aj z vesmíru. Na satelitných snímkach, ktoré BBC porovnala pred izraelskou ofenzívou a po nej, je vidno množstvo stanov, ktoré sa stali posledným útočiskom pre vyše milión civilistov.

Kým v roku 2022 žilo v Rafahu štvrť milióna ľudí, teraz sa v meste a jeho okolí v kritických podmienkach tiesnilo približne 1,4 milióna ľudí – teda viac ako polovica celej populácie Pásma Gazy, ktorá má obmedzený prístup k základným potravinám aj vode.

Mesto, ktoré dostalo prezývku stanové, čelí intenzívnemu izraelskému ostreľovaniu a riziku veľkej operácie, ktorú posledné dni čoraz častejšie sľubuje premiér Benjamin Netanjahu.

Biden: Nemôžeme si dovoliť útok na Rafah

Jeho spojenci ho však pred tým varujú v obave, že cenu, ktorú za to zaplatia civilisti, bude obrovská. Osobne pred tým varoval aj najdôležitejší izraelský spojenec – americký prezident Joe Biden. „Treba ich chrániť. Od začiatku sme sa jasne vyjadrili, že sme proti akémukoľvek násilnému vysídľovaniu Palestínčanov z Gazy,“ vyhlásil Biden.

Západní spojenci preto vyzývajú Izrael, aby si „celoplošnú“ ofenzívu do Rafahu rozmyslel.

V pondelok na tlačovej konferencii vo Washingtone hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller potvrdil, že Bidenova administratíva oznámila Netanjahuovi a ďalším izraelským predstaviteľom svoje obavy z očakávanej invázie.

Miller však odmietol povedať, aké kroky by mohli Spojené štáty podniknúť, ak by Izrael ich rady neuposlúchol. Na otázku, či je Bidenova administratíva spokojná s doterajšími výsledkami svojho úsilia ovplyvniť vedenie vojny zo strany Izraela, odpovedal:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie