Denník N

Po paragrafe 363 dostanú stíhaní ďalšiu „poistku“. Koalícia ju ukryla v novele Trestného zákona

Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru, ktorý predkladal spornú novelu Trestného zákona. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru, ktorý predkladal spornú novelu Trestného zákona. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nové pravidlo týkajúce sa obžalôb, ktoré koalícia v tichosti pretlačila v novele Trestného zákona, by sa mohlo dotknúť aj kauzy Očistec, v ktorej čelí obžalobe poslanec Smeru Tibor Gašpar.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nenápadnou zmenou v novele Trestného zákona koalícia umožní obvineným podávať sťažnosti proti rozhodnutiu sudcu, ktorý podanú obžalobu vyhodnotí ako relevantnú a nariadi hlavné pojednávanie. A nielen to, výrazne takisto skomplikuje operatívne fungovanie policajných zložiek – tie budú od 15. marca potrebovať na kontrolu podozrivých kancelárií či áut po novom aj pečiatku a podpis sudcu, čo môže spôsobiť veľké logistické problémy.

Čo je podstatou schválenej „poistky“

Najprv sa sústreďme, čo kontroverzná novela potichu prináša do života súdov. Keď si dnes sudca preštuduje obžalobu a nenájde v nej nič, prečo by ju mal vrátiť, určí termín pojednávania. V tom momente obvinený prakticky nemá šancu stopnúť svoje súdenie.

Vplyvní stíhaní v posledných rokoch viackrát kritizovali, keď špeciálna prokuratúra posúvala prípady na súd predtým, než generálna prokuratúra stihla rozhodnúť o ich podaniach podľa paragrafu 363. Ústavný súd o takomto postupe v minulosti skonštatoval, že je prípustný.

Po novom obvinený získa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Susko

Ficova vláda

Robert Fico

Smer

Špecializovaný trestný súd

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie