Denník N

Ficov plot odolá aj raketometu, Kaliňák tají, kde a aký dlhý ho kúpili

Proti utečencom Slovensko kúpilo plot, migrantku zo Sýrie postrelili v jednom zo štyroch áut, ktoré k nám prišlo po ceste. Foto N – Tomáš Benedikovič
Proti utečencom Slovensko kúpilo plot, migrantku zo Sýrie postrelili v jednom zo štyroch áut, ktoré k nám prišlo po ceste. Foto N – Tomáš Benedikovič

Výrobca prezentuje konštrukciu ako pevnú bariéru aj proti ťažkým nákladným autám a proti výbuchom.

Slovensko nasadí proti utečencom profesionálnu vojenskú techniku. Bariéra, ktorú používajú vojaci v Afganistane a Iraku, má u nás odraziť neozbrojených migrantov.

Vyše dvojmetrová dvojitá oceľová bariéra Hesco je skôr do nebezpečnejších situácií, po naplnení pieskom alebo hlinou odolá raketám, kanónom či bombám, alebo aspoň zníži účinok zbraní.

Ministerstvo vnútra ju navyše kúpilo v úprave Raid, ktorá je pripravená na rýchle postavenie pri silových misiách a budovaní základní, píše anglický výrobca na webe.

Plot je rozložený veľmi rýchlo, jeho časti vypadávajú z kontajnera za ťahačom. V jednom kontajneri je vyše 300 metrov plota, kilometer sa dá rozložiť asi za hodinu. O niečo dlhšie trvá jeho naplnenie,  pri použití piatich strojov a pätnástich ľudí sú to asi tri dni.

Video: Toto je plot za milión, o ktorom Smer tají detaily
autor: Matej Dugovič, Martina Pažitková

Tajný je nákup, výber firmy aj dĺžka plota

Akú dlhú bariéru ministerstvo kúpilo, z taktických dôvodov tají. Hovorí iba, že ide o viac ako sedem a menej ako 50 kilometrov a stála takmer milión eur.

Plot chcú v prípade potreby natiahnuť na hranicu s Rakúskom a Maďarskom tam, kde krajiny neoddeľuje rieka. Naša suchá hranica s Rakúskom je dlhá takmer 30 kilometrov, s Maďarskom je to skoro 316 kilometrov.

Ministerstvo nepovie ani to, od koho a akým spôsobom tovar nakúpilo a ako vybralo firmu, odvoláva sa na výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní pri zákazkách na plnenie bezpečnostných opatrení alebo nevyhnutnú ochranu bezpečnostných záujmov Slovenska.

Premiér Robert Fico sa obáva, že by práve odtiaľ mohli prísť tí migranti, ktorí sa nebudú mať ako dostať do Nemecka pre obmedzenia pohybu cez okolité štáty.

Plot rýchlo postavia ťahačom, konštrukciu naplnia pieskom alebo zemou. Foto N - Tomáš Benedikovič
Plot rýchlo postavia ťahačom, konštrukciu naplnia pieskom alebo zemou. Foto N – Tomáš Benedikovič

Odolá tanku aj povodniam

Ministerstvo tvrdí, že bariéra Hesco má oproti klasickým oceľovým oploteniam viacero výhod. Napríklad sa nedá podkopať, odolá aj streľbe z tanku a výbušninám, žiletkový drôt na vrchu plota neprestrihnú obyčajné kombinačky a oprava bariéry je jednoduchá. Neprerazí ho ani nákladné auto, jedna kocka váži po naplnení hlinou asi 20 ton.

Z videotestu na internete vidno, že rozbehnutý nákladiak podobný plot síce rozrazí, no cez kopu zeminy sa nedostane.

Anglický výrobca Hesco na internete demonštruje rôzne využitie. Slúži napríklad na zabezpečenie tábora vo vojnovej zóne.

Bariéra má využitie aj pri povodniach. “Brali sme to ako mobilné zariadenie, ktoré vieme využiť na prípadnú migrantskú vlnu, ale je multifunkčné a dá sa využiť aj ako umelá hrádza,” vraví Ivan Netík z ministerstva.

Netík tvrdí, že podobné bariéry plánuje nakúpiť aj Rakúsko. To sa rozhodlo prijímať maximálne 80 migrantov za deň a zároveň plánuje rozšíriť svoj plot na rakúsko-slovinskej hranici. Keďže sa Rakúšania obávajú, že migranti by začali prichádzať z Talianska, plánujú postaviť plot aj na tejto hranici. Čelia preto ostrej kritike Nemecka i Grécka aj Európskej komisie.

Utečenecká kríza

Teraz najčítanejšie