Denník N

Ficov plot odolá aj raketometu, Kaliňák tají, kde a aký dlhý ho kúpili

Proti utečencom Slovensko kúpilo plot, migrantku zo Sýrie postrelili v jednom zo štyroch áut, ktoré k nám prišlo po ceste. Foto N – Tomáš Benedikovič
Proti utečencom Slovensko kúpilo plot, migrantku zo Sýrie postrelili v jednom zo štyroch áut, ktoré k nám prišlo po ceste. Foto N – Tomáš Benedikovič

Výrobca prezentuje konštrukciu ako pevnú bariéru aj proti ťažkým nákladným autám a proti výbuchom.

Slovensko nasadí proti utečencom profesionálnu vojenskú techniku. Bariéra, ktorú používajú vojaci v Afganistane a Iraku, má u nás odraziť neozbrojených migrantov.

Vyše dvojmetrová dvojitá oceľová bariéra Hesco je skôr do nebezpečnejších situácií, po naplnení pieskom alebo hlinou odolá raketám, kanónom či bombám, alebo aspoň zníži účinok zbraní.

Ministerstvo vnútra ju navyše kúpilo v úprave Raid, ktorá je pripravená na rýchle postavenie pri silových misiách a budovaní základní, píše anglický výrobca na webe.

Plot je rozložený veľmi rýchlo, jeho časti vypadávajú z kontajnera za ťahačom. V jednom kontajneri je vyše 300 metrov plota, kilometer sa dá rozložiť asi za hodinu. O niečo dlhšie trvá jeho naplnenie,  pri použití piatich strojov a pätnástich ľudí sú to asi tri dni.

Video: Toto je plot za milión, o ktorom Smer tají detaily
autor: Matej Dugovič, Martina Pažitková

Tajný je nákup, výber firmy aj dĺžka plota

Akú dlhú bariéru ministerstvo kúpilo, z taktických dôvodov tají. Hovorí iba, že ide o viac ako sedem a menej ako 50 kilometrov a stála takmer milión eur.

Plot chcú v prípade potreby natiahnuť na hranicu s Rakúskom a Maďarskom tam, kde krajiny neoddeľuje rieka. Naša suchá hranica s Rakúskom je dlhá takmer 30 kilometrov, s Maďarskom je to skoro 316 kilometrov.

Ministerstvo nepovie ani to, od koho a akým spôsobom tovar nakúpilo a ako vybralo firmu, odvoláva sa na výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní pri zákazkách na plnenie bezpečnostných opatrení alebo nevyhnutnú ochranu bezpečnostných záujmov Slovenska.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Utečenecká kríza

Teraz najčítanejšie