Denník N

Súkromná alebo štátna? Jednotky alebo spokojné dieťa? Manuál na to, ako vybrať základnú školu

Vzorová škola Amos pri Prahe. Foto N - Tomáš Hrivňák
Vzorová škola Amos pri Prahe. Foto N – Tomáš Hrivňák

Spísali sme prehľad otázok, ktoré klásť pri návšteve školy a počas dní otvorených dverí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Práve v týchto mesiacoch si rodičia vyberajú, na akú základnú školu pošlú svoje dieťa. Keďže zápisy bývajú zvyčajne v apríli, prvé mesiace roka trávia rodičia budúcich prvákov prezeraním webov škôl, návštevami dní otvorených dverí a debatami s inými rodičmi.

Ako si vybrať základnú školu? Je vždy lepšia tá súkromná? Ako zistiť, či sú v škole dobrí učitelia? Môžem vôbec vedieť, či je na škole šikana? Čo si mám všímať na dni otvorených dverí?

Prinášame podrobný prehľad pre rodičov, ako si vybrať dobrú základnú školu. Riaditelia a odborníci radia, ako sa vôbec zamýšľať nad tým, čo sú kritériá dobrého vzdelania pre konkrétne dieťa a ako vlastne dobrú školu spoznať.

Na naše otázky odpovedajú: Roman Baranovič (riaditeľ Združenia škôl C. S. Lewisa), Mária Rothensteinová (riaditeľka Základnej školy Riazanská v Bratislave), Alžbeta Štofková Dianovská (riaditeľka Štátnej školskej inšpekcie), Michal Rehúš (Centrum vzdelávacích analýz), Róbert Chovanculiak (analytik, Iness), Matej Stuška (občianske združenie Rodičia.sk).

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Školstvo

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie