Denník N

Dobrá detská izba môže byť aj bez rebrín a kriedového náteru. Odborníčky radia, ako ju zariadiť funkčne aj nápadito

Foto – Mária Minariková
Foto – Mária Minariková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Detská izba by mala byť útulným a vzdušným miestom, v snahe vytvoriť deťom čo najlepšie prostredie sa však v mnohých prípadoch stane presný opak.

S architektkami Dianou Juhásovou z ateliéru Nebojsa architekta a Máriou Minarikovou zo štúdia Artroom a dizajnérkou Mariannou Markuskovou z ateliéru MUUR sme hovorili o tom, ako detskú izbu zariadiť tak, aby bola funkčná a dieťa sa v nej cítilo dobre.

1. Byt v byte, dom v dome

Dobre riešená detská izba by mala prepájať viacero funkcií, byť praktická pre rodiča, no najmä pre dieťa.

„Deti toho nepotrebujú veľa. Nevyhnutnosťou je dostatočne veľké miesto na tvorenie či domáce úlohy, priestor na hru a v neposlednom rade na oddych, ktorým môže byť aj posteľ na spanie. Samostatnou kapitolou je úložný priestor, ktorý by mal obsiahnuť nielen hračky, ale aj oblečenie či pomôcky pre aktuálne koníčky detí,“ hovorí architektka Mária Minariková.

...

Dizajnérka Marianna Markusková prirovnáva detskú izbu k malému bytu v byte alebo domu v dome a zdôrazňuje, že pri jej riešení treba vychádzať najmä z veku dieťaťa. „Malé dieťa sa hrá s hračkami na koberci, staršie si viac kreslí či je schopné využívať napríklad rebriny, stredoškolák chce hlavne osobný priestor,“ približuje.

Pri menších deťoch treba vytvoriť najmä dostatočne veľkú plochu na hranie. „Ak im ju vytvoríme, je menšia pravdepodobnosť, že si ju budú chcieť vytvoriť v inej časti bytu.“

Möbelix

Architektka Diana Juhásová dopĺňa, že dispozícia detskej izby by mala mať svoju logiku. „Posteľ by mala byť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Pekné veci

Bývanie a záhrada, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie