Denník N

Karpatský Nemec a cyklista Schwabik: Otcovi hovorili, že je „nemecký chlapec“. Ja som svoje korene ukotvil ako Európan

Cyklista Johann Schwabik, jeden z jeho predkov Štefan Schwabik a logo rodinného obchodu založeného v roku 1902. Foto – archív Schwabikovcov
Cyklista Johann Schwabik, jeden z jeho predkov Štefan Schwabik a logo rodinného obchodu založeného v roku 1902. Foto – archív Schwabikovcov

V podcastovej sérii Tajné korene pokračujeme s pohľadom do života Karpatských Nemcov. Alexander Schwabik spomína aj na svojho otca, ktorý po roku 1948 založil protikomunistickú skupinu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ich obchod pozná každý v Spišskej Novej Vsi. Rodina ho vlastní vyše 200 rokov. Hrdo na ňom dominuje nápis Schwabik, ktorý jasne prezrádza korene bývalého pretekára v cestnej cyklistike a slovenského reprezentanta Johanna Schwabika, ktorý obchod prevádzkuje s otcom Alexandrom.

Spišská Nová ves bola kedysi „melting pot“ regiónu. Stretávali sa tam rôzne národnosti, no dominantní boli Nemci. Udávali tempo v kultúre, prinášali inovácie v remeslách a baníctve a dokonca boli vnímaní ako miestni „módni trendsetteri“. Dnes však miestna nemecká menšina vymiera.

Schwabikovci otvorene hovoria o tom, čím si prešli karpatskí Nemci v povojnovom období. Aký vplyv mal na nich odsun Nemcov či nenávisť za komunizmu a ako vyzerá ich život dnes.

Schwabikovci nedajú na Nemecko dopustiť. Radi tam chodia, mnohí členovia ich rodiny sa tam odsťahovali. Oni sami však nemajú jasno v tom, kde je ich domov, či je to Nemecko, alebo Slovensko. Ako premýšľajú o svojich koreňoch, ktoré sú v mnohom poznačené kolektívnou vinou z druhej svetovej vojny, komu držia palce na majstrovstvách sveta vo futbale a ktoré nemecké povahové črty majú radi?

Rozhovor s Alexandrom a Johannom Schwabikovcami je súčasťou naratívneho podcastu Tajné korene. V jeho štvrtej časti sa venujeme jednej z troch vetiev nemeckých usadlíkov na Slovensku – karpatským Nemcom. V podcaste budeme hovoriť o tom, ako sa žije nemeckej komunite na Slovensku dnes a čím si prešla po druhej svetovej vojne. Hovoriť budeme aj o tom, prečo prišli Nemci na naše územie a čo so sebou priniesli. Cez mikrofón vám „ukážeme“ Dufartove domy, ale aj magickú Spišskú šestnástku.

Najnovší diel podcastu si môžu predplatitelia Denníka N vypočuť už teraz po kliknutí na zvukový súbor v hornej časti článku.

V rozhovore sa dočítate aj o tom:

  • ako žili na Spiši pred sto rokmi rôzne národnosti;
  • čo sa stalo s tamojšími Nemcami po druhej svetovej vojne;
  • kto z rodiny Schwabikovcov vyhadzoval do vzduchu ruské vlaky;
  • ako sa vytráca pôvodný jazyk;
  • či pociťujú od okolia aj dnes Nemci nenávisť.

V Spišskej Novej Vsi ste, zdá sa, takými

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tajné korene

Slovensko

Teraz najčítanejšie