Denník N

Šéfredaktor Respektu Tabery: Fico predvádza pokus o atentát na slovenskú demokraciu

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Robert Fico na Slovensko prináša ruskú mentalitu, hovorí šéfredaktor Respektu Erik Tabery.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ako vnímate to, ako sa Robert Fico snaží po voľbách meniť Slovensko?

Musím povedať, že to sledujem takmer ako film, kde si človek hovorí, že sa scenáristi asi trochu zbláznili, preháňajú a nikto tomu neuverí. Je to ukážkový pokus o deštrukciu právneho štátu, inštitúcií, útoku na médiá, spochybnenie nezávislosti justície, vyšetrovateľov. Vstupuje to do toľkých detailov, že sa to ani nedá zmapovať, koľko sa toho deje a aké zásadné tie veci sú. A myslím, že to je cieľom.

Je to útok na demokraciu, cieľom je zahltiť verejnosť, aby nevedela, čo všetko sa deje a čo sa odohráva. Je to ako pokus o atentát na slovenskú demokraciu a slovenské inštitúcie.

Keď nahrávame tento rozhovor, práve sa skončila tlačová beseda predstaviteľov Smeru, na ktorej povedali, že podali trestné oznámenie na Martina Milana Šimečku za to, ako sa vyjadril o Robertovi Ficovi a o Slovákoch v debate Ako zachrániť demokraciu. Šimečka kritizoval Fica za to, že nie je schopný ísť do Kyjiva, pomáhať Ukrajine, a hovoril, že je to premiér národa zbabelcov. Smer tvrdí, že Šimečka spáchal trestný čin hanobenia národa a rasy. Nie je to nátlak na nezávislé médiá?

Samozrejme, že je to nátlak na médiá. Je potrebné vnímať x krokov, ktoré sa odohrávajú. Je to balík a snaha vytvoriť pocit, že niet úniku. Vedia, že keď podajú trestné oznámenie, tak ich to nebude nič stáť, nebudú s tým mať žiadne náklady, novinár bude popoťahovaný, bude sa naňho útočiť. Chcú ho zasiahnuť.

V Respekte sme zhodou okolností minulý týždeň publikovali veľký materiál o tom, ako Európa varuje a rieši účelové žaloby na novinárov, ktoré ich majú zastrašiť. A autori tých žalôb počítajú s tým, že súd nevyhrajú, no pre toho novinára to znamená nátlak, možno naňho bude niekto útočiť na ulici. Sú s tým spojené náklady na právnikov. Je to snaha vytvoriť pocit, že keď si na nás otvoríš ústa, tak ti ich jednoducho zavrieme.

Aj v tomto prípade by som očakával, že sa k tomu budú vyjadrovať európske inštitúcie. Je to absurdný a účelový krok, keď použijeme európsku terminológiu, tak je to právnická facka. Je to úder, ktorý má dotyčného zastaviť. Keď k tomu pridáte výroky napríklad Andreja Danka, že verejnoprávne médiá musia poslúchať a slúžiť, človek má pocit, že pozerá zábery na mafiu, ktorá si myslí, že všetko vlastní a nič ju nezastaví.

Mýlia sa však. Vybrali si zlý cieľ. Martin Milan Šimečka je odmalička zvyknutý na to, že je terčom moci, zároveň za ním stojí silná a kvalitná redakcia. On to ustojí, je to silný človek. V každom prípade, toto sa z princípu nemá diať. K odmietaniu týchto praktík by sa mali pridávať už aj európski politici, pretože európsky priestor je spoločný a útok na demokratické inštitúcie v jednej krajine mieri potom aj na demokratické inštitúcie inde.

Video: Erik Tabery: Smer robí nátlak na médiá, trestné oznámenie na Šimečku je právnická facka (autorka: Martina Koník)

Robert Fico začal vládnuť tým, že chce udeliť amnestiu svojim ľuďom a zmeniť trestné kódexy tak, aby prestali byť stíhaní pre korupciu a ekonomické trestné činy. Nečakali však, že debata sa skončí pri trestnom čine znásilnenia. Hovoria, že ich to prekvapilo. Je to prekvapujúce? 

Nie je to prekvapujúce. Ak nevedeli, čo tam je, a sú tým zaskočení a prekvapení, tak majú okamžite odísť. To predsa nemôžu myslieť vážne, že vytvoria balík zmien trestných kódexov a nevedia, čo v ňom je – a chcú ho odhlasovať.

Mimochodom, keď bola slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v parlamente, presne pred týmto varovala, že to schvaľujú v zrýchlenom procese, nikto presne nevie, čo tam je, a že to môže mať zásadné dosahy na právny štát. Každý si tam evidentne pridal, čo chcel, na čom mal záujem. Niekto tam pridá zníženie trestu za znásilnenie, niekto urobí zo svojho syna šéfa SIS.

Keď človek začne vymenovávať, čo sa teraz deje, tak cítim, že môj mozog naráža na nejaký limit kapacity to všetko poňať. Tá rýchlosť, deštrukcia a brutalita je nebývalá a treba ju transformovať do toho, že vláda jasne hovorí verejnosti: chceme kradnúť alebo potrebujeme, aby naši ľudia mali pokoj na zlodejiny a iné prečiny, a milý občan, ty si nám k tomu dal mandát. Otázkou je, nakoľko je s tým verejnosť stotožnená a kedy sa začne búriť aj voličská základňa vládnych strán. Do veľkej miery to napovedia prezidentské voľby.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2024

Robert Fico

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie