Denník N

Vývoj bojov (722. deň): Ukrajinská armáda začala ustupovať z Avdijivky, padla už aj opevnená pozícia Zenit

Ruskí vojaci pred pozíciou Zenit v Avdijivke. Foto - X WarVehicleTracker
Ruskí vojaci pred pozíciou Zenit v Avdijivke. Foto – X WarVehicleTracker

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Za dramatických okolností padol Zenit, obrancovia ustúpili aj z najvýchodnejšej časti mesta a za chrbtom sa im rýchlo zužuje posledná úniková cesta.
 • Ruský postup zatiaľ nezastavilo ani nasadenie elitnej brigády.
 • Obrancov Avdijivky zlomilo bombardovanie zo vzduchu. Dajte nám aspoň nejakú protivzdušnú obranu, prosia vojaci.
 • Ďalšia ruská ofenzíva je na spadnutie pri Robotynom.
 • Ukrajinci dostali zbraň, na ktorú dlho čakali.
 • Mapy dňa – bitka o Avdijivku z rôznych pohľadov, smer Orichiv.
 • Videá dňa – nové video z bitky o Hostomeľ zo začiatku vojny ukazuje vojakov, ktorí zmasakrovali ruských výsadkárov v uliciach mesta.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 15. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Za dramatických okolností padol Zenit, obrancovia ustúpili aj z najvýchodnejšej časti mesta a za chrbtom sa im rýchlo zužuje posledná úniková cesta. Odhaduje sa, že Avdijivku v týchto hodinách bráni ešte 600 až 3000 ukrajinských vojakov. Číslo sa líši zdroj od zdroja a široký rozptyl dostatočne vypovedá o neprehľadnosti a zložitosti situácie v meste.

Posledné udalosti nasvedčujú, že hlavným cieľom ukrajinského velenia sa už stala len záchrana ľudí, ktorí sa začali postupne sťahovať z mesta. Čokoľvek iné sa aktuálne javí ako nezodpovedný hazard so životmi vojakov.

Ako píšeme ďalej, situáciu nezvrátilo ani nasadenie elitnej jednotky, pretože Rusi majú okrem iného zdrvujúcu prevahu zo vzduchu a mesto preorávajú všade tam, kde nájdu ukrajinský opevnený bod.

Za uplynulý deň a pol sa postupne stali tri veci, ktoré znemožňujú udržateľnosť ďalšej obrany.

Po prvé, padla kľúčová obranná pozícia Zenit, ktorá držala obranu južného smeru. Po jej ovládnutí budú Rusi útočiť hlbšie na boky jednotiek priamo v meste a budú to môcť robiť na širšom fronte než doteraz, čo ešte viac zhorší celkový stav.

Keď prišla správa o ústupe zo Zenitu, spočiatku prevládali optimistické tvrdenia, že jeho obrancovia ustúpili usporiadane a bez strát. Stačil však pohľad na mapu tesne pred ústupom, aby to neznelo vôbec pravdepodobne. Ukrajinci museli prejsť cez približne pol kilometra široký lievik ostreľovaný z oboch strán. Veľmi skoro začali prichádzať správy, že na mieste museli zostať viacerí vojaci a aj samotný ústup priniesol nové straty.

Dramatické okolnosti ústupu opísal jeden z vojakov, ktorý v Zenite bojoval do posledných chvíľ.

Prvý pokus sa uskutočnil v noci zo stredy na štvrtok. Zúčastnilo sa na ňom len desať vojakov, ktorí si museli prestrieľať cestu, na ktorú pálilo aj delostrelectvo. Vojak odhaduje, že prebiť sa podarilo najviac dvom, traja sa vrátili zranení do Zenitu. Autor opisu sa prihlásil medzi dobrovoľníkov, ktorí mali evakuovať jedného zraneného. „Namiesto jedného zraneného boli štyria ďalší.“ Jemu črepina poranila tvár.

Nasledujúcu noc sa pokus o evakuáciu zopakoval vo väčšom. „Plán bol ,zvládni to alebo zomri pri pokuse‘.“ Jednotlivé skupiny opúšťali Zenit postupne v úplnej tme. „Kilometer

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie