Denník N

Keď sa vrátili z výletu, v byte ich čakalo gestapo. Tragický príbeh lásky židovskej ženy a manželky nacistu

Felice Schragenheimová a jej manželská zmluva s Elisabeth Wustovou. Foto - Židovské múzeum v Berlíne/dar od Elisabeth Wustovej
Felice Schragenheimová a jej manželská zmluva s Elisabeth Wustovou. Foto – Židovské múzeum v Berlíne/dar od Elisabeth Wustovej

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Margaret Hethermanová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Elisabeth „Lilly“ Wustová bola matkou štyroch detí a manželkou nacistického vojaka. Felice Schragenheimová bola Židovkou, ktorá v utajení pracovala v nacistických novinách a vynášala cenné informácie židovskému disentu.

Ich vzájomná príťažlivosť bola okamžitá a ich lásku nedokázala uhasiť ani Hitlerova vojnová mašinéria.

Felice mala len 16 rokov, keď v Nemecku v novembri 1938 došlo ku Krištáľovej noci – pogromu, pri ktorom boli vypálené synagógy a desaťtisíce Židov odvliekli do koncentračných táborov.

Felice bola bystrá študentka, ale ako poslednú „úplnú Židovku“ v triede ju vyhodili zo strednej školy v Berlíne. Čoskoro Židom zakázali vstup do verejných priestorov a rodinu Felice vyhnali z domu.

Lilly Wustová sa so svojím manželom zoznámila v roku 1933, teda v roku, keď sa Hitler stal nemeckým kancelárom. Nikdy nemala núdzu o záujem mužov a aj jej manžel Günther, ktorý bojoval v prvej línii, mal svoje vlastné romániky.

Bola to však Felice, ktorá „rozdúchala všetok oheň v mojom srdci“, napísala neskôr Lilly.

Najskôr sa tvárili, že sa nič nestalo

Ich cesty sa prvýkrát skrížili 27. novembra 1942, keď mala ryšavá a pehavá Lilly 29 rokov a spolu so svojou chyžnou Inge Wolfovou sa vybrali do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

2. svetová vojna

História

LGBTI+

Silné ženy

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie