Denník N

Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ako sa hýbal front (pohyblivá mapa)
  • Aké sú straty po mesiaci a či si ich Rusi môžu dovoliť?
  • Koľko z dodaných západných tankov či húfnic Ukrajincom bolo zničených či poškodených?
  • Ktorá krajina Ukrajine pomáha najviac? 
  • Kam utiekli Ukrajinci po invázii a koľko ďalších môže ujsť, ak Rusi vyhrajú vojnu?
  • Videá dňa: ďalší útok strelami HIMARS na ruských vojakov, ruský útok v Bachmute, reportáž z výcviku pilotov F-16.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za štvrtok 22. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Pohyblivá mapa: Ako sa za dva roky posúval front (autorka: Soňa Ševčíková)

V sobotu to budú presne dva roky, čo Rusko s obrovskou armádou a z viacerých strán vtrhlo na územie Ukrajiny s cieľom podmaniť si ju. Prvý vývoj bojov – ešte zo správ rozviedok – sme uverejnili na 12. deň plnoformátovej vojny.

Odvtedy každý pracovný deň mapujeme novinky z frontu. Celkovo sme napísali viac ako 400 častí.

Dnes sa zameriame skôr na celkový obraz, ako sa vyvíjala vojna v čase. Na grafoch a mapách ukážeme posuny frontu za dva roky bojov, straty jednotlivých armád (a či to stačí na ruskú prehru), ktorý mesiac bol najpokojnejší a ako prichádzal pokles pomoci západných spojencov Ukrajine.

Posuny frontu. Deň pred inváziou ovládalo Rusko sedem percent územia Ukrajiny. V prepočte na štvorcové kilometre je to skoro toľko, ako je rozloha Slovenska. Vďaka rýchlemu postupu koncom marca 2022 okupovalo už štvrtinu Ukrajiny, aj keď mnohé časti ešte nemalo úplne pod kontrolou. To sa prejavilo v nasledujúcich mesiacoch.

Najskôr sa ešte na jar Rusi stiahli z okolia Kyjiva či Černihivu. A aj keď sa im darilo pomaly postupovať na Donbase (padli Sjevjerodoneck a Lysyčansk), jesenná ukrajinská protiofenzíva ich vyhnala z Charkivskej oblasti aj z pravého brehu Dnipra. Vtedy Ukrajinci aj svet verili, že podobne sa im bude dariť oslobodzovať územie aj v roku 2023.

Od novembra 2022 sa však front takmer nepohol. Rusi získali isté územie na Donbase vrátane menších miest ako Bachmut, Avdijivka a Soledar. Ukrajinci zasa oslobodili niekoľko dedín počas letnej protiofenzívy v Zaporižskej oblasti, ale reálne Rusi držia v podstate takú istú časť Ukrajiny ako pred 15 mesiacmi po prvej protiofenzíve. Podľa portálu Warmapper sa Ruskom okupované územie rozšírilo len o desiatky štvorcových kilometrov.

Mimochodom, zatiaľ to pripomína Kórejskú vojnu. V prvom roku konfliktu KĽDR obsadila skoro celý polostrov. Spojenci na čele s Američanmi však prišli Južnej Kórei na pomoc a vyhnali vojská až k hraniciam Číny. Následne sa však do konfliktu zapojila čínska armáda, front sa ustálil na 38. rovnobežke a situácia sa dva a pol roka v podstate nezmenila.

To však neznamená, že to tak bude aj na Ukrajine.

Straty vo vojne. To, že Rusko prichádza počas bojov o oveľa viac techniky, nie je žiadne prekvapenie. Momentálne sú celkové straty vojenskej techniky podľa portálu Oryx v pomere 3 ku 1, v prípade tankov skoro 4 ku 1 v neprospech Ruska.

Rusko však má aj oveľa viac zásob a výrobných kapacít a momentálne sa zdá, že si tieto straty môže dovoliť.

Porovnali sme, ako k týmto stratám dochádzalo počas mesiacov. Veľké straty mali Rusi najmä

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie