Denník N

Ako hovoriť s deťmi o alkohole? Okruhlica radí: Nepite pred deťmi a neopíjajte ich na odstrašenie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak dáte dieťaťu odpiť z piva, aby lepšie spalo, môže si vytvoriť spojenie alkoholu a lepšieho spánku a ľahko sa to skončí závislosťou.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento článok, kvalitnú starostlivosť o vaše zdravie i bezpečnosť na cestách vám prináša Union. Meníme životy k lepšiemu.

Nedávajte deťom piť nealkoholické pivo či šampanské a nepite pred nimi. Ak mladí ľudia každý deň vidia otvorenú fľašu vína v chladničke, budú alkohol považovať za prirodzenú súčasť života, čo nie je dobré.

Odborník na závislosti a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica v rozhovore vysvetľuje, že mladí ľudia dnes pijú menej ako v minulosti. Trend je síce dobrý, ale stále je alkohol veľmi normalizovaný aj dostupný.

V rozhovore hovorí:

  • kedy začať s deťmi hovoriť o alkohole,
  • prečo pred deťmi nepiť,
  • ako ovplyvňuje dieťa, ak je jeden z rodičov alkoholik,
  • ale aj to, aké signály si u detí všímať a ako s nimi hovoriť, ak prídu domov opité.

Niektorí rodičia dávajú dieťaťu odpiť z piva. Niekedy to bolo spojené s predstavou, že dieťa potom lepšie zaspí. Alebo sa pridáva rum do koláčov či víno do jedla. Môže sa tým začať závislosť alebo aký dosah to môže mať na dieťa?

Dieťa by sa takto nemalo stretávať s alkoholom. Pamätá si to a normalizuje si ho. Deti si zapamätajú, že rodič im dal trochu piva na zaspatie, a keď majú so spánkom problém vo vyššom veku, skúsia to tak, ako sa to naučili v detstve a dajú si pohár vína či piva. Riziko tam je. A ak si niekto bude pravidelne dávať alkohol pred spaním, môže sa narušiť jeho pravidelný rytmus. Vidíme to, že mnohí ľudia pijú večer doma. Prídu domov z práce a dajú si dve deci vína, potom štyri deci vína a takto sa rozbieha závislosť. Lebo alkohol má tlmivý, sedatívny efekt. Niekto má v práci stres, potrebuje relax a začne ho hľadať v alkohole.

Zrazu sa relax spojí s pitím alkoholu a veľmi ľahko sa to končí závislosťou. Problémom je strata kontroly. Lekári – a už aj niektoré médiá – konečne začínajú uvádzať, že akékoľvek množstvo alkoholu je zdraviu škodlivé. Žiadne množstvo nie je v poriadku a piť alkohol by sme vôbec nemali. Ale ak o tom, že prijímame malé množstvá alkoholu, nevieme, nemusí sa to nijako prejaviť. Ak napríklad mladý človek alebo dieťa zje koláč, kde bol rum, alebo mäso pripravené na víne, nemusí sa to vôbec prejaviť. Ani to nemusí spustiť vytváranie závislosti. Ale len za predpokladu, že to jedlo nie je nasiaknuté koncentrovaným alkoholom.

Ak niekto urobí rizoto s vínom, pre deti je to v poriadku, lebo o tom ani nevedia? Ale ak dám dieťaťu pivo s tým, že o tom vie a že má po ňom zaspať, môže to spustiť vytváranie závislosti?

Áno. Každý má v organizme alkohol, telo si ho aj samo vytvára. To však neznamená, že každý je konzument alkoholu. Ide o stopové prvky alkoholu, ktoré nemajú následky na organizmus ani na psychiku. Dôležitú úlohu pri vytváraní stereotypu pitia a neskôr vzniku závislosti totiž hrá očakávanie. Ak dieťa či dospelý požije alkohol s tým, aby potom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alkoholizmus

Hovorme o alkohole

Mladí

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie