Denník N

Na Považí vzniká nová zbraň. Podľa Kaliňáka ju robia zlaté slovenské ruky, podvozok dodá Strnad

Automatický mínomet s pracovným názvom AM-120 vyvinuli v dubnickej ZTS Špeciál. Foto - ZTS
Automatický mínomet s pracovným názvom AM-120 vyvinuli v dubnickej ZTS Špeciál. Foto – ZTS

Projekt AM-120 nadväzuje na slovenský samohybný mínomet PRAM-S, ktorý vyvinuli na konci studenej vojny.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Za tridsať rokov sa viackrát opakoval nasledujúci príbeh. Manažéri štátnych zbrojoviek, krytí politikmi, ohlásili nový výrobok Made in Slovakia, ktorý mal dobyť svetové trhy. Štát zaplatil vývoj, objednal si prvé kusy a potom mali nasledovať objednávky zo zahraničia.

S týmito ambíciami vznikali prieskumné vozidlá Aligátor, modernizovaný tank T-72 či húfnice Zuzana. Prvé dva projekty skončili predraženým fiaskom. Húfnice Zuzana prežili a s príchodom vojny na Ukrajine sa stali aj žiadaným artiklom.

Do zbierky slovenských projektov teraz prichádza ďalšia zbraň. Jej vývoj sa začal ešte v minulom volebnom období, ako prvý sa ňou však pochválil až súčasný minister obrany Robert Kaliňák (Smer). Pôjde o samohybný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Kaliňák

Vojenské nákupy

Slovensko

Teraz najčítanejšie