Denník N

Ako vyzerá míting Harabina: ak Pellegrini vyhrá voľby, budú nulitné, sľubuje voličom

Stretnutia Štefana Harabina s občanmi v Malackách. Foto - telegramový účet Štefana Harabina
Stretnutia Štefana Harabina s občanmi v Malackách. Foto – telegramový účet Štefana Harabina

Štefan Harabin v kampani útočí najmä na Petra Pellegriniho, Andreja Danka vôbec nespomína. Voličom hovorí, že to on zosadil hlavného hygienika Jána Mikasa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V krčme v Malackách sa prekrikuje dôchodca so Záhorákom, slova sa hlasno dožaduje muž, ktorý má na hrudi zavesený drevený kríž veľký ako päsť. Pomedzi nich sa prihlási o slovo drobná staršia pani, ktorá už hodnú chvíľu drží v ruke mikrofón.

Predstaví sa publiku po slovensky, ale so silným ruským prízvukom. Pochádza zo Sibíri, na Slovensku žije od roku 1981. Vydala sa sem, má troch synov a osem vnukov.

„Mám priateľov v Rusku, sledujú vystúpenia našich poslancov a premiéra Fica. Tešia sa zo Slovenska, že ide na tú správnu cestu,“ hovorí pani, od trémy sa jej trasie hlas.

„Pamätám si, keď sa rozpadol Sovietsky zväz, aké boli problémy. Upadlo národovectvo, nastala depresia. Keď prišiel Putin, všetci sú hrdí na to, že sú Rusi. Hrdí na svoju,“ zastaví sa, „flag?“ Ľudia jej ochotne napovedia, že po slovensky je to vlajka. „Ďakujem a držím vám palce, pán Harabin,“ uzavrie za potlesku.

Ale nie je to príliš silný potlesk. Na diskusiu Štefana Harabina v kolibe Parnas v Malackách sa prišlo pozrieť asi iba štyridsať ľudí. Harabin od začiatku roka brázdi Slovensko a stretáva sa s voličmi, ale už to nie sú veľké haly a autobusy „harabiňáky“ ako z roku 2019, keď získal v prvom kole prezidentských volieb 14 percent.

Po piatich rokoch sa presunul na internet, kde ho dezinformačná scéna podporuje ako svojho kandidáta. V prieskumoch sa s väčším odstupom drží na treťom mieste za favoritmi volieb Petrom Pellegrinim a Ivanom Korčokom. Podľa posledného prieskumu agentúry AKO by presvedčil 8 percent voličov.

V týchto voľbách má skôr taktickú úlohu – ktorému z dvoch favoritov uškodí viac.

Kampaň Štefana Harabina v prezidentských voľbách v roku 2019, MDŽ v Nitre. Foto – Tomáš Benedikovič

Verte mi, Ústavný súd zruší voľby. Na betón, sľubuje Harabin seniorom

„Ja by som sa chcela opýtať pána doktora Harabina. Dali ste podania voči Korčokovi a jeho kandidatúre na prezidenta. Takisto aj na pána Pellegriniho. Skúste nám to objasniť,“ pýta sa Štefana Harabina dôstojne vyzerajúca dôchodkyňa.

Harabin to urobí rád – v posledných dňoch je to jeho hlavná téma. Voličom začne vysvetľovať, prečo Peter Pellegrini ako predseda parlamentu nemôže zároveň kandidovať za prezidenta.

„Tu vám zodpovedne hovorím, keby Pellegrini vyhral voľby, budú vyhlásené za neplatné,“ kričí Harabin do mikrofónu, starostlivo vyslovujúc každú slabiku.

„A budú? Je to isté? Môžeme sa na to spoľahnúť?“ pýta sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Peter Pellegrini

Robert Fico

Štefan Harabin

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie