Denník N

Poradca prezidentky Giba: Takéto zasahovanie do premlčacích lehôt nemá obdobu

Marián Giba. Foto N - Vladimír Šimíček
Marián Giba. Foto N – Vladimír Šimíček

Ústavný súd je tu aj na to, aby to tu žiadna parlamentná väčšina nemohla valcovať – osobitne keď hrozia nezvratné následky, hovorí Marián Giba.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Je nezvyčajné, ak si má niekto o týždeň vypočuť rozsudok a nastane premlčanie. Trestné predpisy nemôžu valcovať obvinených, ale sú tu predsa aj práva poškodených, hovorí poradca prezidentky a vedúci katedry ústavného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského Marián Giba.

Ďalej hovorí, že Ústavný súd má svoje možnosti, aby sa vedel vyrovnať s prípadnými obštrukciami.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu trestných kódexov s odôvodnením, aby umožnila Ústavnému súdu o nej rozhodnúť. Prečo bol takýto postup jedinou možnosťou, ak prezidentka chcela, aby mal Ústavný súd dostatok času na posúdenie?

Pretože dnes je 16. februára a novela má byť účinná od 15. marca, teda približne o mesiac. Novela má rozsah 75 strán. Nie je to teda zákon na dvoch stranách, je to niečo mimoriadne rozsiahle. Ani od Ústavného súdu sa nedá očakávať, že ju celú posúdi za dva alebo tri dni. Pani prezidentka tiež nevidela žiadnu šancu na to, aby prostredníctvom veta docielila presadenie svojich pripomienok. Tie sú podstatné a nad rámec tých, ktoré jej naformulovala a dala do pozornosti koalícia, že by si ich mohla osvojiť.

V tejto situácii bolo z pohľadu prezidentky logické dať to na Ústavný súd čím skôr, aby mal relatívne čo najviac času na posúdenie. Keby to vetovala, čas, ktorý by mal Ústavný súd, by bol kratší. Nevieme, o koľko by bol kratší, pretože o prelamovaní veta sa dá rozhodovať na druhý deň po tom, ako ho prezidentka doručí, ale hypoteticky sa dá rozhodovať aj o tri týždne, o mesiac, o dva.

Mala pani prezidentka obavu, že ak by to vetovala, veto by nebolo prelomené bezodkladne, ale vládna koalícia by sa to snažila posunúť čo najbližšie k účinnosti zákona – aby zabránila posúdeniu Ústavným súdom?

Túto obavu aj vyslovene sformulovala. Zároveň tam bol ten druhý aspekt – nevidela šancu, že by sa cez veto dali presadiť dôležité pripomienky, teda že by to veto bolo z jej pohľadu úspešné.

Peter Pellegrini vo štvrtok večer v televízii Joj povedal, že prezidentka hrá týmto vabank. Je to vabank?

Nerozumiem tomu, ako to malo byť myslené, v čom je ten vabank. Prezidentka týmto podpisom otvára cestu, aby zákon mohol ísť čo najskôr na Ústavný súd.

Peter Pellegrini povedal ešte vetu, že ktovie, či si už Zuzana Čaputová nezavolala s predsedom Ústavného súdu Ivanom Fiačanom a či už nevie, ako Ústavný súd rozhodne. Ako vnímate takéto reči?

V prvom rade, takéto niečo je absolútne nemysliteľné, aby niekam volala a pokúsila sa čokoľvek ovplyvniť. To nikdy nebolo, takže neviem, ako sa mám k tomuto vôbec vyjadrovať. Bez akéhokoľvek základu povedať takéto kategorické a negatívne tvrdenia nie je úplne šťastné.

Keď aj dáme bokom pani prezidentku, s ktorou politicky súperia, nie je to dehonestácia Ústavného súdu?

Môže sa to chápať aj tak. Je však nemysliteľné, že Ústavný súd by bol ochotný na takúto hru pristúpiť.

Video: Poradca prezidentky Giba rozpráva aj o tom, ako sa Ústavný súd môže vyrovnať s obštrukciami (autorky: Monika Tódová, Martina Koník)

Je z ústavnoprávneho hľadiska v poriadku, že vládna moc a parlament môžu šachovať s lehotami tak, že zabránia Ústavnému súdu zákon včas posúdiť? 

Neviem, či tomu vedia zabrániť. Nechcem špekulovať. Treba vychádzať z toho, že sme demokratický štát Európskej únie, čiže je normálne, že keď prezident zákon podpísal, je to otázka maximálne dní, niekedy hodín, kým bude zverejnený v Zbierke zákonov. Chcem veriť, že aj teraz to tak bude. Vyjde to v zbierke a ide sa ďalej. Toto je očakávaný štandardný priebeh veci.

K tomu, či tu bude pokus o vyšachovanie Ústavného súdu – návrh už od budúceho týždňa bude ležať na Ústavnom súde, tak bude veľa závisieť od Ústavného súdu, ako sa k tomu postaví. Nie je to tak, že nejaký predstaviteľ zákonodarnej alebo výkonnej moci len tak vyšachuje Ústavný súd a on s tým nič neurobí. Ústavný súd má relatívne širokú paletu možností.

Hovoríte, že zatiaľ nevieme, či nastane obštrukcia, prezidentka ju však zrejme predpokladá. Keby si bola istá, že nikto nebude obštruovať a veci pôjdu plynule, tak aj po prelomení veta by bol čas poslať to na Ústavný súd. Už teraz sme videli, že predseda vlády podpísal zákon a doručili ho prezidentke až po šiestich dňoch. Aká je bežná lehota?

Pravidlom býva, že keď sa niečo v parlamente schváli, tak na druhý deň. Ak nie hneď v ďalší deň, tak do dvoch dní to je doručené v Prezidentskom paláci. Bolo to schválené vo štvrtok večer, neviem, či dokonca vo štvrtok v noci už zákon nebol sfinalizovaný, učesaný, preklepy opravené a bežné redakčné úpravy vykonané. Čiže ak nie v piatok, tak by bolo bežné, že by bol doručený v pondelok, tak to chodí v iných prípadoch. Teraz prišiel po šiestich dňoch.

Zohralo aj toto úlohu pri rozhodovaní pani prezidentky? Aj preto predvída obštrukciu?

Z toho, čo hovorí, je zrejmé, že nevylučuje, že niečo také môže nastať. Či to zohralo rolu? Určite, keď sa šesť dní stratí tým, že sa zákon doručuje z Úradu vlády SR do Prezidentského paláca, nie je to štandardné. To sú náznaky, ktoré brala do úvahy. Teraz, keď je už zákon podpísaný všetkými tromi ústavnými činiteľmi, otázka nestojí tak, že niekto v ňom ešte môže niečo analyzovať, posudzovať, vyhodnocovať. Je to už len čisto úradnícky postup, ktorý sa dá uskutočniť veľmi rýchlo, takže treba vychádzať z toho, že zákon by mal byť začiatkom budúceho týždňa v zbierke.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie