Denník N

Expertka na ochranu whistleblowerov Myers: Na Slovensku narastie cynizmus, korupcia dostane voľný priestor

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Riaditeľka medzinárodnej siete na ochranu oznamovateľov korupcie Anna Myers hovorí, aký dosah budú mať zmeny na Slovensku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Viac ako dvadsať rokov spolupracuje s oznamovateľmi protispoločenskej činnosti – whistleblowermi. Ako právnička sa venovala ich ochrane a postupne sa zoznámila s mnohými expertmi na túto problematiku.

Anna Myers vedie medzinárodnú sieť Whistleblowing International Network (WIN) so sídlom v Glasgowe a pred vyše týždňom prišla na Slovensko, aby upozornila na výhrady k vládnej novele o ochrane oznamovateľov.

Chcela hovoriť s predstaviteľmi koalície o nebezpečenstvách novely, ktorú vláda schválila začiatkom decembra a ktorú presadzuje v skrátenom legislatívnom konaní; na program parlamentu sa dostáva v týchto dňoch.

WIN je aj za otvoreným listom, ktorý na Slovensko poslala tridsiatka mimovládnych organizácií na ochranu whistleblowerov. Vyzvali v ňom vládu, aby svoj návrh z rokovania parlamentu stiahla. Myers sklamane hovorí, že žiadna z koaličných strán nebola ochotná s ňou hovoriť.

V rozhovore sa dočítate aj o tom:

  • prečo sa WIN vyjadruje k dianiu na Slovensku;
  • prečo je dôležité ich výhrady počúvať;
  • v čom je najväčší problém vládnej novely;
  • že novela je porušením európskej smernice;
  • či by aj policajti mali mať možnosť získať status chránených oznamovateľov.

Vaša organizácia zareagovala na pripravovanú novelu zákona o ochrane oznamovateľov otvoreným listom. Prečo? 

Pracujeme vo všetkých európskych krajinách. Spolupracujeme nielen ako experti, ale robíme aj s oznamovateľmi. Vieme, aká dôležitá je ich legislatívna ochrana, ale rovnako aj to, aby sa posilnila zodpovednosť inštitúcií pri podozreniach.

Čiže to, že sa vyjadrujete k dianiu na Slovensku, nie je nič výnimočné? 

Vôbec. Je to súčasť našej práce. Sledujeme dianie na celom svete, i keď v poslednom čase viac v Európe. Písali sme už listy rôznym štátom vrátane Kanady. Aj takto sa snažíme podporiť mimovládne organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou oznamovateľov.

Na aké prípady whistlebloweri najčastejšie upozorňujú? 

Už som počula asi o všetkom. V minulosti som totiž pracovala na poradenskej linke, kam volali oznamovatelia. Ozvala sa zdravotná sestra a upozornila na chirurga, ktorý popíja alkohol v práci. Volal zamestnanec železníc, ktorý sa sťažoval na nedostatočne fungujúcu signalizáciu. A aj žena z domova dôchodcov, obávala sa,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Úrad na ochranu whistleblowerov

Slovensko

Teraz najčítanejšie