Denník N

High 5ive: Potrebujeme umenie na Mesiaci?

Umelecký projekt Jeffa Koonsa Moon Phases. Foto - Jeff Koons
Umelecký projekt Jeffa Koonsa Moon Phases. Foto – Jeff Koons

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Je to jeho najambicióznejší projekt. Po rokoch príprav je dielo Moon Phases amerického umelca Jeffa Koonsa na ceste na Mesiac. Nesie ho tam pristávací modul Nova-C, ktorý zo Zeme vypravila raketa firmy SpaceX Elona Muska. Ak to klapne, bude to prvé komerčné pristátie na Mesiaci vôbec. Aj keď bez ľudí.

V priesvitnom boxe ostane na Mesiaci 125 malých objektov, charakterizujúcich mesačné fázy. Každý z nich je venovaný nejakej osobnosti ľudských dejín. Artefakty majú aj digitálne verzie (NFT), ktoré sú na predaj. Časť výnosov pôjde Lekárom bez hraníc. Otázka, či ide o špinenie Mesiaca alebo o zápis do dejín umenia, je na nás.

*

Tento koncept sa ponúkal priamo z reality. Mužské magazíny boli zamerané na šport, autá a pornografiu. Ženské na módu, varenie a domáce práce. Britská grafická dizajnérka Linder Sterlingová potrebovala v polovici 70. rokov len skalpel a lepidlo. A už pod jej rukami vznikali koláže. Napríklad ženské torzo so žehličkou miesto hlavy.

Ak to pripomína punk rock, je to namieste. Spomenutá koláž sa dostala na obal debutového singla kapely Buzzcocks. Aj ostatné Sterlingovej práce kričali dada-punkovou estetikou. Navyše ona sama bola líderkou hudobnej skupiny. Kto ešte nepočul o kapele Ludus, počúva ich skvelé nahrávky z prelomu 70. a 80. rokov.

*

V jej prípade bol zdrojom inšpirácie surrealizmus. A médiom vyjadrenia fotoaparát. Tiež ju zaujímal obraz ženy, no v jej ponímaní išlo o vyjadrenie a podporu ženskosti až éterickosti. V zošnurovanom Japonsku 50. rokov ponúkala vlastný pohľad na ženské telo.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie