Denník N

Prokurátor Sepeši: Aj keď po rokoch nájdu DNA páchateľa, rodina obete dostane len oznámenie o premlčaní

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V rokoch 2022 až 2023 bol štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti a spolu s vtedajším ministrom Viliamom Karasom pripravoval rozsiahlu novelu Trestného zákona.

Po tom, ako súčasná vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS predstavila svoju úpravu trestných kódexov, začal Peter Sepeši publikovať blogy na stránke Učenej právnickej spoločnosti, ktorej je aktívnym členom. Okrem toho naďalej pôsobí na generálnej prokuratúre.

Cez víkendy a po večeroch analyzoval nedostatky novely. Prečo? Vysvetľuje, že si uvedomuje dôležitú rolu právnikov v spoločnosti, že rozumejú písaným pravidlám, vedia ich vykladať a odkryť, čo sa skrýva za často „škaredo“ právnicky napísaným ustanovením zákona.

„Moja mama, moji priatelia, s ktorými chodím hrať futbal, tomu nerozumejú. Keď to mám v hlave a vidím, že sa deje niečo, čo nie je celkom v poriadku, tak som sa na to snažil poukazovať,“ hovorí v rozhovore Peter Sepeši.

Dnešný problém práva podľa neho nespočíva v číslach, ale v morálke. Peter Sepeši je presvedčený o tom, že ak právnici budú dôsledne plniť podstatu svojich promočných, ale aj profesijných sľubov nielen skutkami, ale aj spôsobom myslenia a budú to slušne vyžadovať aj od kolegov okolo seba, „veľa vecí na Slovensku bude fungovať podstatne lepšie, jednoduchšie, podľa pravidiel“.

V rozhovore s ním sa dočítate:

  • čo budú robiť policajti, prokurátori a sudcovia, keď nadobudne účinnosť novela Trestného zákona;
  • prečo vlastne máme inštitút premlčania;
  • prečo budú premlčané aj skutky, ktoré sú už na súdoch;
  • čo je restoratívna justícia, na ktorú sa koalícia pri novele toľko odvoláva;
  • prečo nie je dobré argumentovať pri sadzbách a premlčaní príkladmi zo zahraničia.

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok oznámila, že novelu Trestného zákona podpísala a obráti sa na Ústavný súd. Ako ste toto jej rozhodnutie prijali? 

Rešpektujem a vítam toto rozhodnutie, pretože si myslím, že novela by mala prejsť testom cez Ústavný súd, aby sme do budúcnosti nemali historickú záťaž, že sa tu niečo prijalo a neprešlo testom – a jedna strana to bude spochybňovať, druhá strana sa bude snažiť to uplatňovať. Pre budúcnosť krajiny je veľmi dôležité, aby Ústavný súd takýto test urobil.

Ako to odhadujete, podarí sa Ústavnému súdu pozastaviť účinnosť novely? 

Budem

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Rozhovory

Úrad špeciálnej prokuratúry

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie