Denník N

Nedať sa kúpiť ani zastrašiť. To je odkaz Navaľného aj Kuciaka

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je predsedníčka Za ľudí

Alexej Navaľnyj si zaslúži, aby sa na neho nezabudlo zvlášť v súčasnej dobe, keď Putinov režim ohrozuje mier a usporiadanie v celej Európe. Jeho odvaha je inšpiráciou pre všetkých, ktorí majú pokušenie rezignovať v boji so zlom.

Mohol emigrovať, no vrátil sa do Ruska, aby vzdoroval. Keď ho v roku 2020 otrávili agenti ruskej FSB jedom zo skupiny novičok, takmer zomrel, no mal šťastie a v Berlíne ho zachránili a dali dokopy. Mohol vtedy ostať na Západe a robiť disent zo zahraničia ako niektorí bohatí ruskí oligarchovia, ale vrátil sa domov, hoci vedel, že za to zaplatí. Hneď po jeho návrate ho zatkli a odsúdili. Trest si odpykával v novodobom gulagu za polárnym kruhom. Jeho cela na samotke mala 6 metrov štvorcových, malé okienko, špeciálne upravenú stenu, aby sa o ňu nedalo oprieť, žiarovka svietila 24 hodín, aby nemohol spať, posteľ o piatej ráno musel odpratať, aby si počas dňa nemohol odpočinúť, a mal dovolené len stáť alebo sedieť, listy mohol písať 35 minút denne.

Putinov režim považoval za režim zla, ktorý je poháňaný chamtivosťou a strachom, založený na predpoklade, že každý sa dá buď kúpiť, alebo zastrašiť. Bojoval proti tomu tak, že žil obyčajný život a nedal sa zlomiť ani zastrašiť. Každé vystúpenie pred súdmi bola pre neho príležitosť ukázať, že sa Putina nebojí. „Režim sa nebojí čestných ľudí. Režim sa bojí tých, ktorí sa neboja, teda presnejšie povedané tých, ktorí sa možno boja, ale prekonali svoj strach,“ povedal Navaľnyj.

Je ťažké pochopiť niektorých slovenských politikov alebo „médiá“ (tie alternatívne), ktoré ospevujú Putinov režim, ktorý týra a zabíja svojich vlastných občanov tak, ako to kedysi robil Stalin.

Vyjadrenie Fica k Navaľnému je v niečom symbolické. Hodnoty a osobnostné črty, ktoré predstavoval Navaľnyj sú zosobnením všetkého, čo Fico nenávidí. Nie nadarmo Blaha a jemu podobní na mítingoch Smeru vykrikovali „nikdy proti Rusku“. Putinov režim je pre Smer zdrojom inšpirácie, ako uchopiť moc, oklamať a ohlúpiť ľudí.

Podobne ako Putin aj na Slovensku Smer vždy vychádzal z predpokladu, že každý sa dá kúpiť. Riaditeľ finančnej správy za 200-tisíc eur, policajti za desaťtisíce eur, úradníčka za kozmetickú taštičku, politik za krabicu od šampanského. Fico to skúša aj s druhým pilierom Putinovho režimu – s emóciou strachu a zastrašovania. Niektorí ľudia, ktorí roky slúžili v štátnej správe ako odborníci, dostali teraz stopku v akejkoľvek štátnej inštitúcii. Len preto, že poctivo pracovali. Alebo to skúša exemplárnym šikanovaním čestných policajtov. Alebo ponižovaním či zastrašovaním rôznych profesijných skupín – napríklad novinárov alebo neziskových organizácií.

No kritická masa ľudí na Slovensku sa stále nebojí. A nebál sa ani Ján Kuciak, ktorý tiež za svoj vzdor voči korupcii a neprávostiam zaplatil životom. Ľudia ako Navaľnyj alebo Kuciak sú pre antidemokratických politikov len odporným hmyzom, ktorý treba zašliapnuť.

Práve preto nesmieme zabudnúť (hoci sa Fico spolieha na to, že väčšina ľudí má pamäť ako akváriová rybička), nesmieme odísť (ani mentálne do svojich izolovaných svetov) a nesmieme sa nechať zastrašiť. To je odkaz Alexeja Navaľného a Jána Kuciaka, ktorého výročie smrti si o pár dní pripomenieme. Nezabudnúť, nedať sa kúpiť ani zastrašiť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie