Denník N

Výživový expert: Nekupoval by som si ich, ani keby sme v regáloch mali ozajstné proteínové tyčinky

Ilustračné foto - Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sú v regáloch so zdravými potravinami, často aj pri pokladniach, v hypermarketoch aj na benzínových staniciach. V spoločnosti majú proteínové tyčinky povesť zdravého jedla, ktoré by mal mať v ruksaku či vo vrecku každý vyznávač športu, turistiky či zdravého životného štýlu. Nájdete ich aj v posilňovniach na recepciách, čím budia dojem, že sú neodmysliteľnou súčasťou športovej prípravy.

Začiatkom minulého roka priniesol denník New York Times informáciu, že trh s proteínovými tyčinkami bude mať v roku 2026 hodnotu na úrovni dvoch miliárd dolárov.

„Väčšina proteínových tyčiniek, ktoré si na Slovensku kúpite, v skutočnosti nie sú proteínové tyčinky,“ hovorí pre Denník N výživový expert Michal Drdúl.

S Drdúlom a s Dávidom Brünnom (kondičným trénerom futbalovej reprezentácie) sme sa rozprávali, prečo vravia, že na Slovensku je náročné nájsť dobré proteínové tyčinky, na čo sú vôbec dobré a podľa čoho zistíte, že to, čo držíte v ruke, nie je ani proteínová tyčinka.

V texte sa dozviete aj:

  • kedy správne konzumovať proteínovú tyčinku;
  • ako spoznať dobrú proteínovú tyčinku;
  • ako sa dozvieme, že to, čo konzumujeme, nie je proteínová tyčinka;
  • na čo sú telu bielkoviny;
  • aké extrémy v strave Slovákov vníma výživový expert.

Kedy konzumovať proteínovú tyčinku?

„Sú doplnkovou starostlivosťou pre telo človeka v momentoch, keď sú naň kladené vyššie nároky. To môže byť šport, chudnutie, stresujúca práca či práca na zmeny,“ hovorí o proteínových tyčinkách výživový expert Michal Drdúl.

Kedy je však správne proteínovú tyčinku si skutočne dať? „Proteínovými tyčinkami nenahrádzame obed alebo večeru. Mali by sme ich konzumovať v prípadoch, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie