Denník N

Vývoj bojov (725. deň): Okamžite po dobytí Avdijivky rozpútali Rusi novú ofenzívu na južnom fronte

Ruskí ženisti v Avdijivke. Foto - TASR/AP
Ruskí ženisti v Avdijivke. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Je to ruské víťazstvo, ale aj niektorí Rusi sa pýtajú, či nezaplatili privysokú cenu.
 • Nová ofenzíva sa začala pri Robotynom, bojuje sa o výbežok, ktorý Ukrajinci získali v lete.
 • Množia sa podozrenia z vrážd ukrajinských zajatcov.
 • Rusom vraj za pár dní spadlo šesť najmodernejších lietadiel, zatiaľ sú dôkazy o dvoch Su-35. Možno si ich zostrelili sami.
 • Mapy dňa – ako vyzerá front pri Avdijivke; miesta ostatných ruských ofenzív.
 • Graf dňa – ako rastie ruská početná prevaha.
 • Videá dňa – ako vyzerá rotácia priamo na fronte zo zasiahnutého ukrajinského transportéra; ruská propaganda pri Avdijivke; Ukrajinci počas ústupu ničia vlastnú techniku, aby nepadla do rúk Rusom.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 18. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Je to ruské víťazstvo, ale aj niektorí Rusi sa pýtajú, či nezaplatili privysokú cenu. Avdijivka padla. Prvé signály o porážke ukrajinskej armády na tomto predmestí Donecka prichádzali od štvrtka, keď sa ruský postup v meste zrýchlil v dôsledku postupného stiahnutia obrancov. Dôležitú úlohu pri ňom zohrala elitná 3. útočná brigáda. Ako sa napokon ukázalo, jej úlohou nebol protiútok, ale udržanie voľného priechodu pre ustupujúce jednotky. V tejto chvíli nie je jasné, akej časti sa podarilo uniknúť. Rusi píšu o stovkách zajatcov. Ako píšeme nižšie, viacerých z nich pravdepodobne zavraždili.

Plukovník Maxym Žorin z 3. brigády napísal, že zajatcov je menej, ako tvrdia Rusi: „Teraz už môžeme priznať, že niektoré jednotky tretej útočnej boli v Avdijivke istý čas úplne obkľúčené, ale dokázali sa dostať von. Kacapovia (Rusi) tvrdia, že na území koksovne sú stále naši bojovníci. Môžem povedať, že tam nezostal ani jeden z našich. V zásade tam nezostalo nič okrem niekoľkých rozpadnutých pivníc!“

Akokoľvek tragické sú osudy jednotlivcov, vojnu rozhodne osud celých armád. Napriek porážke nie je atmosféra medzi Ukrajincami zúfalá. So stratou Avdijivky už počítali a skôr oceňujú, že sa nezopakoval Bachmut, ktorý bránili aj v beznádejnej situácii, čo sa pripisovalo novému veliteľovi armády Olexandrovi Syrskému. Tentoraz rovnaký generál oznámil, že dôležitejšie ako brániť stratené mesto je zachrániť ľudí.

Prehra neznamenala ani kolaps obranných línií. Rusi síce ďalej útočia, ale front pri Avdijivke je relatívne stabilný. Mesto je stratené celé vrátane továrne na severe, ale bojuje sa necelé

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie