Denník N

Producentka Mistríková: Film Miki hovorí o dobe, keď začalo byť normálne presadiť sa za každú cenu

Zuzana Mistríková. Foto N - Tomáš Benedikovič
Zuzana Mistríková. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerke kultúry Martine Šimkovičovej a jej straníckym kolegom sa nepáči, ako fungujú dotácie v kultúre. Kritizovali aj to, koľko peňazí dostal v Audiovizuálnom fonde (AVF) projekt Miki o Mikulášovi Černákovi. Fond naň podal trestné oznámenie.

„Dodnes neviem, ktoré dokumenty považovala dozorná komisia za podozrivé,“ hovorí producentka filmu Zuzana Mistríková. Zároveň nechce, aby sa spochybnenie projektu stalo zámienkou na tvrdenie, že fondy sú skorumpované.

V rozhovore hovoríme aj o tom,

  • ako vznikol nápad nakrútiť film o Černákovi a či nebude glorifikáciou;
  • prečo je rozdelený na minisériu a film;
  • v čom je porovnávanie filmu o Černákovi a generálovi Golianovi nesprávne;
  • ako vníma výhrady ministerstva voči fondom v kultúre;
  • čo si myslí o ministerke Šimkovičovej a štvrtej vláde Roberta Fica.

Sledovali ste tlačovku ministerstva kultúry, na ktorej sa hovorilo o fondoch?

Sedela som vo vlaku, cestovala som z košického divadla a aj som sa o to pokúsila, ale technické zabezpečenie internetu mi to neumožnilo. Neustále mi však od kolegov chodili správy, čo sa tam deje.

Čo vám ako prvé išlo hlavou?

Už v decembri som prvýkrát zachytila, ako predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) a predseda Rady RTVS Igor Gallo stavajú do konfrontácie dva úplne odlišné projekty, ktoré sa nikdy spolu nestretli v jednej dotačnej výzve: projekt Miki, za ktorým stojím ako producentka, a projekt Generál Golian.

Očakávala som, že politici budú túto tému „živiť“ a zneužívať ju na útoky voči Audiovizuálnemu fondu s úmyslom docieliť jeho „normalizáciu“. Prekvapilo ma však, že tlačovku nazvali Šafárenie na Audiovizuálnom fonde, lebo okrem toho, že vytiahli absolútne nesúvisiace príklady a hovorili o nich bez kontextu, tam o žiadnom šafárení nebola reč.

Tá konfrontácia prebiehala na dvoch úrovniach, prvou boli peniaze. Ministerke a jej kolegom sa nepozdávalo, že Miki dostal „rádovo viac“, spolu na minisériu a film viac ako 500-tisíc eur, kým projekt o hrdinovi SNP iba 7-tisíc. Dá sa to vôbec porovnávať?

Projekt Generál Golian som bližšie nepoznala, ale keďže všetky informácie o predložených projektoch sú verejne prístupné, pozrela som sa do systému Audiovizuálneho fondu. Scenárista a režisér projektu žiadal podporu na napísanie scenára dvakrát a po druhýkrát ju získal. Dostal 7-tisíc eur na napísanie scenára. Zamlčali teda, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Martina Šimkovičová

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie