Denník N

Slovák v Anglicku: S manželkou sme počas pôrodu neverili, že takýto prístup k pacientovi je vôbec možný

Slovák žijúci v Anglicku Ivan Piliš. Foto: Archív IP
Slovák žijúci v Anglicku Ivan Piliš. Foto: Archív IP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jedným z najväčších problémov Slovenska je, že mnohí kvalifikovaní, vzdelaní a produktívni ľudia odchádzajú. V seriáli Odliate mozgy vám každý pondelok prinesieme rozhovory so Slovenkami a Slovákmi, ktorí žijú v zahraničí. Prečo odišli, čo im na Slovensku chýbalo alebo prekážalo? Ako sa im v novej krajine žije? Rozmýšľajú nad návratom? Všetky rozhovory a možnosť odoberať ďalšie vydania e-mailom nájdete na stránke seriálu Odliate mozgy.

Ivan Piliš pochádza z Martina, vyštudoval informatiku na Univerzite Komenského a už počas štúdia si privyrábal ako programátor. Po škole mal teda prácu zaručenú, ale po troch rokoch odišiel do Švajčiarska a potom do Rakúska. V roku 2008 sa počas finančnej krízy, keď bolo menej pracovných ponúk, vrátil na Slovensko a začal si robiť druhú vysokú školu.

„Žilo sa mi v podstate fajn, ale pomaly každý deň ma niečo nepríjemne prekvapilo alebo rozčúlilo,“ hovorí o svojom živote na Slovensku. Po čase ho to začalo opäť lákať do zahraničia.

S manželkou odišli do Londýna. Jemu našiel pozíciu v londýnskej pobočke jeho bratislavský zamestnávateľ a ona začala študovať psychoanalýzu na magisterskom stupni. Dnes už majú ročnú dcéru a napríklad aj skúsenosti s pôrodom v Londýne ich presvedčili, že na to, aby sa na Slovensko vrátili, by sa musela zlepšiť aj kvalita slovenského zdravotníctva.

S Ivanom Pilišom v rozhovore rozoberáme:

  • aké vidí rozdiely v pracovnej kultúre na Slovensku a v Anglicku či vo Švajčiarsku;
  • ako to funguje na britských úradoch a aké je v Anglicku zdravotníctvo;
  • ako s manželkou hodnotia pôrod v štátnej nemocnici, za ktorý nič neplatili;
  • že na Slovensku mu prekáža rýchle šírenie dezinformácií, zatiaľ čo v Londýne ľudia diskutujú konštruktívnejšie.

Ako sa vám žilo na Slovensku?

Dobre. Mám tam kamarátov. Už na strednej som chodil na rôzne matematické a fyzikálne sústredenia, kde som si našiel komunitu ľudí s rovnakými záujmami. Študoval som na jednej z najlepších škôl (Fakulta matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského – pozn. red.) a popri vysokej som začal pracovať.

Žilo sa mi v podstate fajn, ale pomaly každý deň ma tam niečo nepríjemne prekvapilo alebo rozčúlilo. S nástupom pandémie sa prehĺbila agresia a negativizmus. Mal som dojem, že ľudia viseli na sociálnych sieťach, čítali médiá, ktoré nehovorili pravdu, nalepila sa na nich nenávisť a vzťahy medzi ľuďmi sa zhoršovali. Keď sa snažíte bojovať s hoaxmi, nenávisťou a agresiou, je to veľmi dlhý a ťažký boj, lebo tí ľudia sa zasekli vo svete dezinformácií a čokoľvek, čo im človek povie – slušne a vecne, aj so zdrojmi –, tak to nechcú počuť.

Čo máte na mysli tým, že na Slovensku človeka každý deň niečo prekvapí alebo rozčúli?

Napríklad boli sme teraz na Slovensku, zaparkovali sme auto, vyťahovali sme z neho kočík a išlo okolo auto. Hneď som si ho všimol a dvere som zatvoril. Ten človek musel počkať asi tri sekundy, ale počul som od neho asi sedem nadávok.

Ďalšia vec je, keď idete na nejaký úrad, potom infraštruktúra, stav chodníkov, po ktorých ani môžete tlačiť kočík. Napríklad pri bratislavských Pasienkoch je neuveriteľne rozbitá cesta. V lete ju opravia a v zime je zase rozbitá, akoby sme na Slovensku nevedeli robiť veci poriadne, kvalitne. A akú vládu sme si teraz zvolili? Idú znižovať tresty za korupciu a skracovať premlčacie lehoty znásilnenia. Zákon obhajuje a pripomienkuje obvinený Tibor Gašpar a to je asi unikátne v demokratickom svete, že v tom vláda nevidí konflikt záujmov. Človeku sa nad tým zastavuje rozum.

Slováci žijúci v Londýne Ivan Piliš a Margaréta Pilišová. Foto: Archív IP

Spomenuli ste úrady. Tie v rozhovoroch spomenie každá Slovenka a každý Slovák žijúci v zahraničí, s ktorými som doteraz robila rozhovory. Ako to teda funguje na úradoch v Anglicku?

Keď som si zakladal firmu, stačilo zavolať účtovníkovi, že chcem firmu. Nikam som nemusel ísť. Väčšinu vecí vybavíte na diaľku. Keď si chcete vymeniť slovenský vodičský preukaz za britský,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odliate mozgy

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie