Denník N

Čo bude s NATO bez USA? Európski lídri riešia možné scenáre aj Stoltenbergovho nástupcu

V Mníchove v čase bezpečnostnej konferencie prebiehali aj zhromaždenia na podporu Ukrajiny. Foto - TASR/AP
V Mníchove v čase bezpečnostnej konferencie prebiehali aj zhromaždenia na podporu Ukrajiny. Foto – TASR/AP

Aliancia sa obáva Trumpa v Bielom dome. Namiesto estónskej premiérky Kaje Kallasovej, ktorá bola dlho favoritkou na post šéfky NATO, sa hovorí o holandskom premiérovi Markovi Ruttem.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA si európski lídri a diplomati čoraz viac uvedomujú možnosť, že do Bieleho domu sa dostane Donald Trump, ktorý pre svoje výroky o NATO a Rusku vyvoláva pochybnosti o budúcnosti Aliancie.

Medzi politikmi sa preto množia obavy, či si USA zachovajú svoju tradičnú úlohu chrániť Európu.

„Európa je znepokojená a pobúrená, ale nie je si istá, čo ďalej,“ píše denník Washington Post, ktorý uvádza, že počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie sa v zákulisí hovorilo predovšetkým o Trumpovi.

Nálada medzi lídrami sa údajne ešte zhoršila po správe o smrti ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a páde ukrajinského mesta Avdijivka.

Pripraviť sa na najhoršie

Prieskumy týkajúce sa víťaza novembrových prezidentských volieb v USA sú tesné a podľa amerického denníka mnohým európskym politikom nedávajú veľkú nádej. Najväčšie obavy majú v súvislosti s ďalšou americkou pomocou Ukrajine. Balík vo výške 60 miliárd dolárov pre Kyjiv naďalej blokuje kongres.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas nedávnej cesty v USA navštívil závod Lockheed Martin, aby tak zdôraznil, koľko zbraní nakupujú spojenci od amerických výrobcov.

Estónsky minister zahraničných vecí Margus Cachna prišiel do amerického Arkansasu, aby tam hovoril o nákupoch amerických zbraní pre pobaltskú krajinu. Podľa Washington Post využil cestu na to, aby vysvetľoval, čo všetko robí Európa, aby sa bránila.

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa však opakovali obavy európskych politikov o budúcnosť Aliancie po návrate Trumpa. Ten totiž povzbudil Rusko, aby pokojne zaútočilo na členov NATO, ktorí nemíňajú dosť na obranu.

„Keď bývalý a možno aj budúci líder slobodného sveta povie, že by sa stiahol a prizeral by sa, ako Rusko zaútočí na spojencov NATO, musíme prehodnotiť, ako by mohol vyzerať záväzok USA voči Európe a Ukrajine,“ povedal pre Washington Post jeden z európskych politikov pod podmienkou zachovania anonymity. „Musíme dúfať v to najlepšie, ale musíme sa pripraviť na to najhoršie.“

Útok na NATO

Európski lídri v zákulisí údajne hovorili o vybudovaní celokontinentálneho doplnku NATO, ktorý by fungoval v súlade s bezpečnostnými zárukami USA. Mohol by však slúžiť ako alternatíva, ak by USA svoje záruky odvolali.

Európske štáty v tom nie sú za jedno. Francúzsko a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie