Denník N

Po textoch a obrázkoch už umelá inteligencia dokáže tvoriť aj videá. Ak vás neznepokojí toto, tak už nič, vraví vedecký novinár

Záber z videa, ktoré vygeneroval model Sora od OpenAI. Reprofoto – OpenAI
Záber z videa, ktoré vygeneroval model Sora od OpenAI. Reprofoto – OpenAI

Technológia je o rád vierohodnejšia ako konkurencia. Jedni sú nadšení z pokroku, iní majú obavy – napríklad zo šírenia dezinformácií či z tvorby uveriteľných deepfakov ľudí, ktorí na nich robia veci, ktoré v skutočnosti nerobili.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Spoločnosť OpenAI predstavila nový systém umelej inteligencie, ktorý dokáže vytvárať realistické videá vo vysokom rozlíšení na základe textových pokynov používateľov.

Firma to oznámila vo štvrtok na svojom blogu.

Model nazvali Sora podľa japonského slova pre oblohu. Názov „evokovať predstavu neobmedzeného tvorivého potenciálu“.

Prvé reakcie sú zmiešané a pohybujú sa od nadšenia z pokroku po obavy z manipulácie volieb či z tvorby deepfake videí, ktoré budú na nerozoznanie od tých skutočných.

„Som absolútne zdesený z toho, ako takéto veci ovplyvnia voľby s tesnými rozdielmi,“ povedal pre denník The New York Times informatik Oren Etzioni z Washingtonskej univerzity.

„Toto by mohol byť ten moment v umelej inteligencii, keď si poviete ‚dočerta‘,“ pozastavil sa nad spoločenskými dôsledkami vysokej kvality videí modelu Sora editor Tom Warren z The Verge.

Ukážka videa, ktoré vytvoril model Sora. Zdroj – EyeingAI/X

Rozumie, ako sa veci správajú vo fyzickom svete

Sora nie je prvý nástroj, ktorý používa umelú inteligenciu na tvorbu videí z textových pokynov.

Podobnú technológiu predstavila minulý rok v apríli spoločnosť Runway, ale niekoľkosekundové videá boli rozmazané a zábery boli trhané.

Ďalšiu konkurenciu predstavujú modely Pika alebo Lumiere od Googlu. Zo zverejnených videí sa zdá,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Technológie

Umelá inteligencia

Veda

Teraz najčítanejšie