Denník N

Mlčanie a premlčanie

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Nerozumiem trinástim koaličným poslankyniam, ktoré premlčali hlasovanie o novele Trestného zákona aj nechutné reči poslanca Glücka. 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je spisovateľka

Rozumiem ženám a dievčatám, ktoré dlhé roky mlčia o zneužívaní alebo znásilnení. O traume, stude či strachu existuje množstvo článkov, odborných štúdií, filmov, kníh aj otvorených výpovedí, no aj bez hĺbkového štúdia každý s troškou empatie porozumie dôvodom. Nerozumiem však trinástim koaličným poslankyniam, ktoré premlčali hlasovanie o novele Trestného zákona aj nechutné reči poslanca Glücka.

Premýšľam, či vo chvíli, keď poslanec predostrel svoj pohľad na znásilnenie, aspoň jednej z koaličných poslankýň preletelo hlavou, že tá žena, ktorá si teda to znásilnenie hádam všimla a teda by ho ihneď mala ísť nahlásiť, že tá žena môže byť jej sestra, dcéra, mama, kamarátka, že to môže byť kedykoľvek aj ona sama. Či jej napadlo, že ona je tá, ktorá má ako poslankyňa moc a povinnosť svoju sestru, mamu, dcéru či akúkoľvek neznámu zneužitú ženu ochrániť. A je jej morálnou povinnosťou sa voči takejto primitívnej hrubosti namierenej voči obetiam ohradiť a za zákon nezahlasovať.

Koalícia však zahlasovala jednohlasne. Hanebný zákon neodmietla ani jediná z poslankýň za vládnu koalíciu. Proti nezahlasovala a nezdržala sa ani

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Sexuálne zneužívanie

Komentáre

Teraz najčítanejšie